kościół murowany,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Śmiłowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Kaczory. Pierwszych śladów o wsi należałoby szukać w XIII wieku. Już wtedy najprawdopodobniej istniała tutaj parafia z kościołem, chociaż najstarsze źródła pisane pochodzą dopiero z 1490 roku. Pierwotne kościoły stojące we wsi były drewniane, murowana konstrukcja pojawiła się dopiero w XIX wieku. Co ciekawe o uposażenie parafii mieli dbać królowie.

Kościół

Obecna świątynia wzniesiona w miejscu poprzednich pochodzi z 1905 roku. Projektancie zdecydowali się na styl neogotycki, wyraźnie inspirowany gotykiem pomorskim. Jest to obiekt długi na 33 metry i szeroki na 13 metrów. Wewnątrz znajduje się krzyżowo-żebrowe sklepienie w prezbiterium oraz wystrój inspirowany gotykiem. Najstarszym zabytkiem we wnętrzu liczącym 500 lat jest figura św. Małgorzaty.

Kościół w Śmiłowie
Kościół w Śmiłowie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA