kościół drewniany,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Śnieciska

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Zaniemyśl. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z w 1257 roku jako własność kapituły gnieźnieńskiej. W drugiej połowie XVI wieku miejscowość była dzierżawiona przez Stanisława Gunickiego, na początku XVII wieku przez kanonika gnieźnieńskiego Grabowskiego. Po konfiskacie dóbr kościelnych przeprowadzonej przez rząd pruski Śnieciska stały się własnością prywatną.

Kościół

Kościół pw. św. Marcina wzniesiony w XVIII wieku na miejscu wcześniejszych świątyń. Konstrukcja obiektu wykonana jest drzewa modrzewiowego. Do kościoła przylegają od południa kaplica Pana Jezusa, a od północy zakrystia. Wewnątrz wyposażenia pochodzące przeważnie z okresu budowy przybytku, zobaczymy tutaj barokowy ołtarz główny z rzeźbami św. Joachima i św. Anny oraz ołtarze boczne- barokowy z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz rokokowy z obrazem Matki Boskiej i św. Barbary. Najstarszym zabytkiem jest krucyfiks z XVI wieku. Obok drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1855 roku, a w niej dzwon pochodzący z 1444 roku oraz kolejne z XVI i XVII wieku.

Kościół w Śnieciskach
Kościół w Śnieciskach
Kościół w Śnieciskach

Interesujący opis Śniecisk zachował się dzięki wspomnieniom opublikowanym w książce Marianna i Róże, napisanej przez Janinę Fedorowicz oraz Joannę Konopińską na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich. Przy wysłużonym konfesjonale spowiadali się członkowie rodziny. Proboszczem za czasów Marianny był Ludwik Marszewski, ksiądz i lekarz, który leczył okoliczną ludność: ksiądz doktor Marszewski nigdy nie odmawia chorym, leczy za darmo i własnym wózkiem jedzie nieraz w najgorszą pogodę po kilka kilometrów, niosąc ulgę cierpiącym. Wpisów o tym miejscu jest kilka, szczególnie ciekawe są te wspominające o dawnych zwyczajach.

Rano byliśmy w kościele w naszej parafii w Śnieciskach, każdy z dużą woskową świecą zwaną gromnicą, ubraną w białą wstążkę i gałązki mirtowe. Gromnicę zapala się, gdy ksiądz przychodzi po kolędzie lub do chorego, a także w czasie burzy, no i oczywiście przy śmierci i koło zmarłej osoby. Wśród ludu wiejskiego pokutuje do dziś przesąd, że jeśli uda się komu donieść palącą się gromnicę po poświęceniu z kościoła do domu, to w tej rodzinie nikt w ciągu roku nie umrze. Toteż każdy stara się dotrzeć do domu z palącą się gromnicą. Zależnie od pogody nie zawsze to jest łatwe. Zabawnie to wygląda, jak ludzie idący drogą osłaniają chustkami albo kabatami nikły płomyk świeci, byle po drodze nie zgasł.

Na rezurekcji bywamy w Śnieciskach w pierwsze święto rano. Urządzana jest ona co roku z wielką paradą, tłumną procesją, obchodząca kościół trzy razy dokoła. W tym czasie chłopcy zwykle głośno strzelają prochem, a trzy dzwony kościelne rozgłośnie dzwonią.

Zabytkowe nagrobki wokół kościoła w Śnieciskach
Zabytkowe nagrobki wokół kościoła w Śnieciskach

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA