Kościół w Sobocie
kościół murowany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Sobota

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Rokietnica. Pierwsze informacje o istniejącej tutaj parafii pochodzą z XIII wieku. Dawne dokumenty wymieniają wówczas istnienie we wsi drewnianego kościoła.

Kościół

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sobocie, posiadający obecnie rangę sanktuarium, został wzniesiony dzięki proboszczowi Janowi Sobockiemu w latach 1510-1517. Jest to murawa, późnogotycka świątynia, która zasadniczo zachowała swój pierwotny charakter. Remont przybytku i dodanie kilku cech z epoki to już dzieło kanonika kaliskiego Ksawerego Moraczewskiego z 1780 roku. Kolejna ważna renowacja odbyła się już w 1894 roku z inicjatywy ks. Maksymiliana Baranieckiego. W czasie wojny kościół został ograbiony przez Niemców i zamieniony na magazyn, w związku z tym nie zobaczymy tutaj licznych dzieł sztuki. W ołtarzu znajduje się szczęśliwie zachowany, słynący łaskami obraz Matki Boskiej z 1794 roku. Wokół świątyni znajduje się kilka ciekawych nagrobków. Szczególną uwagę należy zwrócić na romantyczny nagrobek dziedzica Soboty i Bytkowa Ignacego Laszkowskiego w formie złamanej kolumny, o którą opiera się płacząca dziewczyna.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA