atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Sobótka

Wieś o charakterze miejskim, w przeszłości miasto, w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, powiat ostrowski. Liczy około tysiąca mieszkańców. Sobótka leży w centralnej części Wysoczyzny Kaliskiej (Koźmińskiej), na północnym skraju powiatu, ok. 15 km na północ od Ostrowa. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 11 Bytom- Ostrów- Sobótka- Poznań- Kołobrzeg. Do najbliższej stacji kolejowej (Bronów, położony na linii Ostrów-Pleszew) jest z Sobótki 5 km. Do Sobótki można dojechać z Ostrowa autobusami komunikacji miejskiej. Do dzisiaj miejscowość zachowała wiele budynków z przełomu XIX/XX wieku związanych z prężnym pałacowym folwarkiem. Ciekawostką jest także przedwojenny bruk położony na głównych traktach komunikacyjnych.

Historia

Jedna z najstarszych miejscowości regionu ostrowskiego – Sobótka jest znana od 1301 roku. Już wtedy była tu osada targowa oraz parafia z drewnianym kościołem. Przed 1463 rokiem lokowano tu miasto Sobótka Wielka (ob. płd. część wsi). Był to wówczas jeden ze znaczniejszych ośrodków w regionie. Miejscowość ta to gniazdo rodowe Sobockich herbu Korab. Prawdopodobnie miastu towarzyszyła też osada podgrodowa Sobótka Mała. Sobótka Wielka straciła prawa miejskie na początku XVIII wieku. Później należała m.in. do ojca Wojciecha Bogusławskiego i wdowy po Wojciechu Bogusławskim – Joanny oraz do rodu von Stieglerów. W latach 1942-1943 w pobliskim Grudzielcu znajdował się obóz pracy – w Sobótce znajdują się groby Żydów tam zamordowanych.

Pałac

Pałac von Stieglerów z lat 1898-1899 w miejscu wcześniejszego dworu. Zbudowany w stylu eklektycznym o formach neorenesansowych, neobarokowych i secesyjnych. Jest to obiekt piętrowy, murowany z basztą i wysoką, widoczną z daleka wieżą. Korpus główny jest nakryty wysokim dachem czterospadowym. Reprezentacyjne pomieszczenia zlokalizowane były na parterze, mieszkalne na piętrze, a na poddaszu pokoje dla służby.

Pałac w okresie powojennym zajmowały Państwowe Zakłady Hodowli Roślin. W 1967 roku areał stacji wynosił aż 1196 ha, zajmując się pszenicą ozimą, grochem, jęczmieniem jarym, lnem oleistym i włóknistym. W  grudniu 2000 roku zakład w drodze przetargu został sprywatyzowany i funkcjonuje do dzisiaj. Trzeba przyznać, że mimo ograniczonych inwestycji w obiekt pałac zawdzięcza tak dobry stan zachowania właśnie dzięki funkcjonowaniu Spółki Hodowli Roślin.

Niestety, w niedzielę 1 maja 2011 roku po godzinie 19.00 w pałacu von Stieglerów wybucha pożar. Swym zasięgiem objął pomieszczenia znajdujące się na parterze, zniszczył m.in. dawny gabinet pana z secesyjnymi witrażami oraz bibliotekę z przepiękną boazerią ścienną. Uszkodzeniu uległa także polichromia sali balowej. Dach oraz stropy zostały nienaruszone. Fotografie wnętrza pochodzą sprzed pożaru.

Wokół rezydencji roztacza się park krajobrazowy z lat 40. XIX wieku o wielkości ok. 6 ha. Całość jest niestety całkowicie niedostępna dla odwiedzających, chociaż pałac można wynająć na różnego typu uroczystości lub szkolenia. Pałac Sobótka.

Kościół

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wczesnogotycki, prawdopodobnie z końca XIII wieku, wendyjski układ cegieł. Wczesnogotycki portal ostrołukowy wykonany z profilowanej cegły. Dzwonnica z 1775 roku, drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana, kryta gontem, z dzwonem z 1558 roku fundacji Jadwigi Sobockiej.

Gorzelnia

Pochodzi z 1882 roku. Elewacje gorzelni są otynkowane, urozmaicone ceglanymi lizenami i gzymsami podokapowymi.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Wikipedia, litografia A. Dunckera, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version