Kościół w Sokolnikach
kościół murowany,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Sokolniki

Booking.com

Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Kołaczkowo. Pierwotnie była to wieś służebna będąca własnością księcia Przemysła II. Lokacja miejscowości miała miejsce przed 1286 rokiem. W kolejnym stuleciu Sokolniki były własnością królewską, aż do 1385 roku, kiedy to wieś otrzymał biskup poznański Dobrogost. W XVI wieku mieszkało tutaj 18 chłopów, 3 ogrodników i 2 karczmarzy. Pod koniec XIX wieku w Sokolnikach odnotowano 399 mieszkańców ulokowanych w 36 domach. W części dworskiej natomiast spisano 276 osób w 16 domach. Majątek należał wówczas do Juliana Lewandowskiego, który sprzedał go następnie Niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej.

Kościół

Pierwszy kościół w Sokolnikach musiał istnieć jeszcze przed 1413 rokiem, zapewne nawet w XIII wieku. Akta wizytacyjne wspominają o drewnianej świątyni pw. św. Jakuba. Obecny kościół powstał w stylu neobarokowym w 1926 roku według projektu Stefana Cybichowskiego. Konsekracja przybytku miała miejsce 28 sierpnia 1932 przez kard. Augusta Hlonda.

Cmentarz

Zabytkowy cmentarz ewangelicko-unijny z XIX wieku. Pomimo lokalizacji na uboczu jest zadbany, a to za sprawą współpracy Zespołu Szkół Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni oraz Carl-Gotthard-Langhans-Schule Wolfenbűttel w Dolnej Saksonii. Rozpoczęta od 1997 roku opieka nad obiektem przyniosła wymierne korzyści w postaci kolejnego uratowanego nieczynnego cmentarza.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA