atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś,  z lotu ptaka

Sośnie (Moja Wola)

Booking.com

Wieś licząca około 1300 mieszkańców, położona wśród lasów w najdalej na zachód wysuniętym skraju powiatu ostrowskiego, około 12 km od Odolanowa. Miłośnikom przyrody polecam odwiedziny Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz pobliskiego rezerwatu „Stawy Milickie”. Dodatkowo znajduje się tutaj zbiornik wodny przeznaczony do celów rekreacyjnych oraz stanica „Biały Daniel” działająca w sezonie turystycznym.

Historia

Jest to jedna z najstarszych wsi powiatu ostrowskiego, znana od 1268 roku jako własność biskupia. W początkach XIV wieku istniał tu zamek obronny. Od XVI wieku do 1886 roku należały do dóbr międzyborskich.

Pałac

Pałac został zbudowany w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma von Braunschweig- Öls, według projektu architekta Karłowskiego. Rozbudowany w 1895 roku i w latach 1902-1903 o człony: pd.-zachodni, piętrowy pn.-wschodni oraz o wieżę. Obiekt jest w całości podpiwniczony. Znajduje się w osadzie Moja Wola, oddalonej około 3 km od Sośni.
Na specjalną uwagę zasługuje oryginalna elewacja, wykonana w całości z kory dębu korkowego. Od frontu dwa podcienia, wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami. Dachy dwuspadowe z ornamentowanymi deskami okapowymi i szczytowymi. We wnętrzu, w trzech salach, oryginalne, drewniane stropy wzmocnione belkami. W salonie zachowane malowidło ścienne z lat powojennych przedstawiające polowanie, dawniej znajdował się tutaj wiszący, kuty świecznik w kształcie koła. Został on jednak przeniesiony w inne miejsce po próbie kradzieży. Bogato zdobiona klatka schodowa znajdująca się w wieży oraz druga, niższa, po przeciwnej stronie budynku. Polichromie sufitowe w dwóch pomieszczeniach; reszta nie posiada już niestety żadnych zdobień ani wyposażenia.

Po wojnie na terenie pałacu znajdowała się szkoła leśna z internatem, a w latach 1951-1975 Technikum Leśne. W 1975 roku szkołę zlikwidowano, a pałac przekształcono w Leśny Ośrodek Szkoleniowy, działający do 1990 roku. Od tego czasu stoi opuszczony. Szkoda, że obiekt z takim potencjałem, który mimo wszystko jest licznie odwiedzany przez turystów, nie znalazł do tej pory godnego siebie inwestora. Rezydencja należy do nielicznych przykładów w Polsce, gdzie miejscowa społeczność zamiast niszczyć i rozkradać pałac pilnuje go, licząc, że może kiedyś zostanie odremontowany. Poniżej zdjęcia z września 2020 roku:

Kościół

Neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstały w 1895 roku. Dawniej był to obiekt ewangelicki, obecnie służy parafii rzymsko-katolickiej. Został ufundowany przez Agnes von Diergardt.

Źródło: Bogdan Zgodziński- „Południowa Wielkopolska” Wydawnictwo Poznańskie-Poznań1973, S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA