dwór,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Spławie

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Śmigiel. Pierwsze informacje o wsi odnajdujemy w źródłach z 1364 roku. Odnotowano wówczas, iż Spławie należy do Guncerza Pradla, właściciela Starego Bojanowa, Nietążkowa oraz Unina. W połowie XV wieku wieś dalej należy do potomków Pradla, czyli Andrzeja i Wincentego Bojanowskich. Na początku XVI wieku folwarkiem wraz z istniejącym tutaj dworem włada Piotr Spławski, następnie ponownie odnotowani są Bojanowscy. W kolejnym wieku gospodarzy tutaj Franciszek Zakrzewski, następnie jego syn Karol. Po 1727 roku wsią zarządza Krystyna z Żychlińskich, a następnie jej synowie. Pod koniec tegoż stulecia Spławie należą już do Onufrego Krzyckiego, a od 1802 roku do Skarżyńskich. Ostatnim przedwojennym gospodarzem był Henryk Bończy Skarżyński. Przed reformą rolną majątek liczył 460 ha.

Dwór/pałac

Rezydencja w Spławiu jest wielokrotnie odnotowywana w źródłach pisanych. Wiemy, że w 1608 roku Franciszek Zakrzewski buduje drewniany dwór, którego skromne pozostałości w postaci piwnic przetrwały do dzisiaj. Obecnie istniejący obiekt zbudowany przez Adama Skarżyńskiego w 1840 roku powstał w miejscu starej rezydencji według projektu z pracowni słynnego architekta Karla Friedricha Schinkla- było to jego schyłkowe dzieło, ponieważ Schinkel zmarł rok później. Wokół rezydencji roztacza się urokliwy park w stylu angielskim.

Spławie- początek XX wieku

Zabytek widnieje w rejestrze jako dwór, lecz formą dużo bardziej przypomina pałac nawiązujący do toskańskiej architektury. Ponoć służy jako miejsce organizacji imprez, lecz napisy na bramie „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony” nie zachęcają do zwiedzania. Fotografie zostały wykonane z drogi publicznej. Stan całego założenia jest zadowalający- widać, że ktoś dba o park.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA