hotel

Środa Wielkopolska

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Miasto położone w powiecie średzkim, około 40 km na południowy wschód od Poznania. Nazwa miasta pochodzi od dnia tygodnia — środy, która w średniowieczu była dniem targowymi, mając podstawowe znaczenie dla rozwoju całego regionu. To także miejsce obrad sejmików ziemskich województwa poznańskiego i kaliskiego od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku.

Kolegiata

Pierwsze wzmianki pisemne tyczące fary sięgają 1281 roku. Obecnie istniejąca świątynia wzniesiona została zapewne staraniem kanonika poznańskiego Bartłomieja (1423-1428), jako jednonawowa budowla gotycka. Fundator świątyni i kolegium kanoników – Władysław Jagiełło postarał się o potwierdzenie i poszerzenie praw kolegiaty na Soborze w Bazylei, który wydał stosowny dokument w 1435 roku. Świątynia została przebudowana na przełomie XV i XVI wieku, gdy dobudowano nawy boczne oraz podwyższono wieże. To tutaj zapadały szlacheckie ustalenia na sejm walny i sejm prowincjonalny. Środa ze swą kolegiatą i obradami sejmików tworzyła więc w największym stopniu szlachecki parlamentaryzm Rzeczpospolitej Obojga Narodów przez prawie 300 lat. Rola świątyni spadła więc wraz z zaborami i ustaniem działalności sejmików.

Rynek

Zachowany historyczny układ urbanistyczny wraz z zabytkową zabudową.

Kościół poewangelicki

Kościół pw. Najświętszego serca Jezusa powstał pierwotnie dla ludności niemieckiej wyznania luterańskiego. Zbudowano go w latach 1881-1888 w stylu neoromańskim.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym