atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Środa Wielkopolska

Miasto położone w powiecie średzkim, około 40 km na południowy wschód od Poznania. Nazwa miasta pochodzi od dnia tygodnia — środy, która w średniowieczu była dniem targowymi, mając podstawowe znaczenie dla rozwoju całego regionu. To także miejsce obrad sejmików ziemskich województwa poznańskiego i kaliskiego od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Było miastem Starościańskiem, a co oczy prowincyi Wielkopolskiej więcej jeszcze na nie ściągało, było miejscem zbierania się sejmików województ, Poznańskiego, Kaliskiego i Gnieźnieńskiego. Pierwsza o Środzie wzmianka w historykach naszych, jest z roku 1231, kiedy tu Władysław Laskonogi umarł z żalu, iż od oblężenia Gniezna odstąpić był musiał. Za panowania Władysława Jagiełły, kiedy krzyżacy znaczną część Wielkopolski zplądrowali, zamek Średzki obok wielu innych zniszczony przez nich został roku 1331.
Poważny kościół w Środzie, sprzeczne w duszy Polaka wzbudza uczucia. Tu się odbywały sejmiki. Zjednej strony prawo radzenia o potrzebach kraju dozwolone najniższemu z obywatelów (stanu przecież szlacheckiego wyłącznie) wznosi umysł w poważnych wspomnieniach, z drugiej strony przecież odzywają się żal i niechęć, kiedy się spogląda na miejsce, gdzie przodkowie nasi tak źle obradowali. Nieraz świątynia w Środzie świadkiem była scen gorszących. Tu w czasie sejmików, lały się potoki mocnych trunków w kole braci szlachty, tu często lała się i krew radzących o tem, co ciemnota i przesąd dobrem publicznym nazywały.

Szlakiem Edwarda Raczyńskiego

Kolegiata

Pierwsze wzmianki pisemne tyczące fary sięgają 1281 roku. Obecnie istniejąca świątynia wzniesiona została zapewne staraniem kanonika poznańskiego Bartłomieja (1423-1428), jako jednonawowa budowla gotycka. Fundator świątyni i kolegium kanoników – Władysław Jagiełło postarał się o potwierdzenie i poszerzenie praw kolegiaty na Soborze w Bazylei, który wydał stosowny dokument w 1435 roku. Świątynia została przebudowana na przełomie XV i XVI wieku, gdy dobudowano nawy boczne oraz podwyższono wieże. To tutaj zapadały szlacheckie ustalenia na sejm walny i sejm prowincjonalny. Środa ze swą kolegiatą i obradami sejmików tworzyła więc w największym stopniu szlachecki parlamentaryzm Rzeczpospolitej Obojga Narodów przez prawie 300 lat. Rola świątyni spadła więc wraz z zaborami i ustaniem działalności sejmików.

Rynek

Zachowany historyczny układ urbanistyczny wraz z zabytkową zabudową.

Kościół poewangelicki

Kościół pw. Najświętszego serca Jezusa powstał pierwotnie dla ludności niemieckiej wyznania luterańskiego. Zbudowano go w latach 1881-1888 w stylu neoromańskim.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version