hotel
Śródka

Śródka

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Niewielka wieś położona w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że Śródka była zamieszkana już w epoce brązu. W czasie przeprowadzonych badań znaleziono sporo fragmentów archaicznej ceramiki. Pierwsze pisane wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku i dotyczą Tomasza ze Śródki. Po II wojnie światowej dobra przeszły na własność skarbu państwa, po czym zostały włączone do utworzonego na tym terenie państwowego gospodarstwa rolnego.

Pałac

Neogotycki pałac o bardzo oryginalnej koncepcji architektonicznej, odwołujących się całymi garściami do tradycji średniowiecza, wzniesiony w latach 1858-1861 dla Carla von Seydlitza i jego żony Seweryny z Dziembowskich. Przypuszcza się, iż architekt wywodził się z kręgów słynnego projektanta Karla Friedricha Schinkla (patrz-pałac w Antoninie). Budynek złożony jest zasadniczo z trzech części – korpusu i bocznych skrzydeł różnej szerokości i wysokości. Przekryte oddzielnymi płaskimi dachami ukrytymi za wysokim krenelażem. Rezydencja przebudowana została około 1900 roku. W części południowej mieściła się pierwotnie wielka, piętrowa sala jadalna, otwierająca się na przyległy okazały ogród zimowy, a pomieszczenia mieszkalne usytuowane były w części północnej.

Na początku XX wieku obszar majątku wynosił 988 ha i zajmowano się w nim uprawą ziemi oraz hodowlą bydła rasy oldenburskiej. Śródka, aż do 1944 roku pozostawała w rękach von Seydlitzów, trzykrotnie żeniących się z Polkami. Ostatnim posiadaczem dóbr był Karol Gustaw von Seydlitz i za jego czasów majątek nieznacznie się powiększył do 1002 ha ziemi.

Na wschód od pałacu ciągnie się powstały w połowie XIX park . Znajdują się w nim stare dęby o obwodach do 510 cm oraz głazy narzutowe. Po drugiej stronie drogi, za szosą położony jest folwark z zabudowaniami z końca XIX wieku.

Obecnie odnowiony pałac pełni funkcje hotelowe i restauracyjne.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast