Pałac w Staniewie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Staniew

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski nad rzeczką Orla. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się przy okazji lokacji Radlina z 1291 roku- dowiadujemy się wówczas, że właścicielami Staniewa byli niejaki Marcin oraz Henryk. W XIV wieku należała do słynnego Maćko Borkowica, a później do dziedziców koźmińskich. W XVI wieku wieś należała do kasztelana międzyrzeckiego Andrzeja Górki. Według spisu z 1837 roku liczyła 332 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 37 domostw. Od 1841 roku do stycznia 1945 roku Staniew był własnością niemieckich rodzin Diehl i Mitschke. 

Pałac

Okazała rezydencja w stylu eklektycznym z dominującymi elementami neorenesansowymi. Starsza część pałacu pochodzi z początku XIX wieku, a nowsze skrzydło zwieńczone ozdobnymi szczytami dobudowano w 1901 roku. Główne wejście znajduje się w ryzalicie części południowej, nakrytej dachem naczółkowym. Cechą charakterystyczną są także pozostałości oranżerii. Pałac jak i otoczenie zaniedbane i niedostępne, chociaż całość jest dobrze widoczna z głównej drogi. Rezydencja czeka na nowego właściciela.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version