Pałac w Staniewie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Staniew

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski nad rzeczką Orla. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się przy okazji lokacji Radlina z 1291 roku- dowiadujemy się wówczas, że właścicielami Staniewa byli niejaki Marcin oraz Henryk. W XIV wieku należała do słynnego Maćko Borkowica, a później do dziedziców koźmińskich. W XVI wieku wieś należała do kasztelana międzyrzeckiego Andrzeja Górki. Według spisu z 1837 roku liczyła 332 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 37 domostw. Od 1841 roku do stycznia 1945 roku Staniew był własnością niemieckich rodzin Diehl i Mitschke. 

Pałac

Okazała rezydencja w stylu eklektycznym z dominującymi elementami neorenesansowymi. Starsza część pałacu pochodzi z początku XIX wieku, a nowsze skrzydło zwieńczone ozdobnymi szczytami dobudowano w 1901 roku. Główne wejście znajduje się w ryzalicie części południowej, nakrytej dachem naczółkowym. Cechą charakterystyczną są także pozostałości oranżerii. Pałac jak i otoczenie zaniedbane i niedostępne, chociaż całość jest dobrze widoczna z głównej drogi. Rezydencja czeka na nowego właściciela.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version