Dwór w Przysiece Starej
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Stara Przysieka Druga

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie kościańskim, w gminie Śmigiel. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1287 roku. Należała wówczas do zakonu cystersów w nieodległym Przemęcie. W 1580 roku we wsi stały dwa wiatraki, mieszkało tu także 4 rzemieślników. Zakonnicy władali wsią ponad pięć wieków, aż do 1797 roku, kiedy to utracili Przysiekę na rzecz skarbu państwa pruskiego. Z nadania królewskiego miejscowość trafia na krótko w ręce generała von Zastrow, następnie kupuje ją rodzina Potworowskich z Sienna, która posiadała także Kobylniki koło Kościana. Jedną z bardziej znanych postaci z tej rodziny był Edward Potworowski, oficer wojsk napoleońskich i marszałek sejmu Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1882 roku wieś przychodzi na własność hrabiego Zygmunta Kurnatowskiego z Bytynia, którego matka, Eleonora wywodziła się z Potworowskich. Nie był to wcale taki skromny majątek, liczył wówczas ponad 780 hektarów. Hodowano tutaj w tamtych czasach konie, bydło i świnie. Warto wiedzieć, iż hrabia otrzymał z rąk papieża tytuł hrabiego rzymskiego, a cesarz Prus uhonorował go godnością szambelana. Po śmierci w 1936 roku wieś przejmuje Adam Kurnatowski, będąc tym samym ostatnim dziedzicem wsi.

Zespół dworski

Dwór w Przysiece powstał w drugiej połowie osiemnastego wieku dla opatów przemęckich, którym jak wiadomo zbyt długo nie posłużył z uwagi na kasację zakonu. Za czasów Kurnatowskich dobudowane zostały boczne skrzydła, przebudowano także klatkę schodową i dodano frontowy oraz tylny ganek. Pomimo przeobrażeń z przełomu XIX i XX wieku obiekt zachował barokowy charakter. We wnętrzu zachowały się relikty dawnego wyposażenia- część kominków, stolarki oraz dekoracji ścian i sufitów. Nie mniej interesujące są pozostałe budynki z XIX i XX wieku wpisujące się w kompleks dworski. Należy do nich neogotycka kaplica grobowa z 1864 roku powstała dla przedwcześnie zmarłego syna Edwarda, Romana Potworowskiego, oficyny oraz zupełnie unikatowy dom odźwiernego, zwany także kordegardą, ozdobiony czterema kolumnami oraz trójkątnym zwieńczeniem. Przy wspomnianym domu zachowała się także ozdobna brama prowadząca do parku i fragmenty oryginalnego ogrodzenia. Filary po bokach bramy wieńczą lwy trzymające herb Potworowskich oraz „Łodzia” należący do Kurnatowskich.

Dwór w Starej Przysiece

Część, bądź co bądź, zaniedbanego kompleksu jest w rękach prywatnych i z informacji uzyskanych na miejscu ponoć ma przejść niebawem remont. Niegdyś we wnętrzu dworu funkcjonować miała kaplica dla mieszkańców, lecz są to już zapewne nieaktualne dane. Na ten moment zabezpieczone zabytki czekają na lepsze czasy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA