Kościół w Starym Mieście
kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Stare Miasto

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Stare Miasto. Nazwa tej miejscowości bywa trochę myląca- nie jest to bowiem miasto, a i znamy dużo starsze lokacje. Pierwotnie była to osada targowa Konina. Pojawia się w dokumentach dopiero w 1359 roku zapewne dla rozróżnienia od sąsiedniego Konina, który w XIII wieku ze względów obronnych został przeniesiony do obecnej lokacji. Istniejąca tutaj parafia może się poszczycić dużo starszą historią- wzmiankowana jest już bowiem od 1111 roku.

W pobliżu znajduje się zbiornik retencyjny na rzece Powie pełniące także funkcję turystyczno-wypoczynkową.

Kościół

Pierwsza świątynia pw. św. Piotra i Pawła według miejscowej tradycji powstała w 1119 roku z fundacji Pawła Włostowica. Kościół był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany w XIV wieku, XVIII wieku i ostatecznie w 1907 roku- wówczas powstał właściwie nowy neogotycki kościół, a dotychczasowa romańska świątynia zaczęła pełnić funkcję kaplicy. Z dawnego obiektu do naszych czasów zachowało się kamienne prezbiterium i część nawy. W południowej ścianie możemy zobaczyć niezwykle ciekawy romański portal z XIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego oraz maskami ludzkimi oraz głową sowy. Wnętrze nowszego przybytku zdobi niezwykle barwna polichromia Eligiusza Niewiadomskiego z początku XX wieku. Artysta został zapamiętany przez historię bardziej z… zabójstwa pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza niż swojej sztuki.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA