kościół murowany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Stary Białcz

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Śmigiel. Pierwsze wzmianki o wsi, która nazywała się pierwotnie Białe Jezioro, pochodzą z 1311 roku. Władały ją różne rodziny, począwszy od Białojezierskich, Borków-Jaszkowskich, Skoraczewskich, Górzyńskich, Czackich, Cerekwickich i Ostoja-Gajewskich. Po wojnach szwedzkich odnotowano, że w Białczu była zajęta tylko 1 zagroda i 1 karczma, a opuszczonych było 6 zagród i tutejszy młyn. Po 1717 roku miejscowość przechodziła z rąk Radomickich, Szlichtyngów i Rola-Zbijewskich, aby ostatecznie od 1828 roku do 1939 roku trafić w zarząd Żółtowskich. W 1885 roku w Białczu znajdowały się 23 domy, w których mieszkało 351 osób, wśród nich 14 ewangelików i 337 katolików. 

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj parafii pojawiają się pod koniec XIII wieku. Była wówczas określana jako hojnie uposażona w dwa łany roli, część lasu, dziesięciny z folwarków rycerskich i zagród kmiecych w Kobylnikach, Jeligowie, Skoraczewie i Prętkowicach. Pierwszy znany ze źródeł kościół miał pochodzić z początku XVI wieku, spłonął on jednak około 1630 roku. Podobny los spotkał także kolejną drewnianą świątynią fundacji Gajewskich, która została zniszczona pod koniec XVII wieku.

Kościół w Starym Białczu

W miejscu poprzednich obiektów w latach 1696-1717 wzniesiono nowy, murowany kościół projektu włoskiego architekta Jana Catenazziego. Fundatorem inwestycji był Franciszek Wacław Gajewski, syn Wojciecha kasztelana Rogozińskiego. W efekcie prac powstał niezwykle ciekawy barokowy budynek z nieotynkowanej cegły. Poszczególne przęsła nawy podzielone są przyściennymi filarami. Od wschodu obiekt zamyka półkolista absyda prezbiterialna, węższa od nawy o głębokość bocznych wnęk. Wnętrze zdobi późnobarokowe wyposażenie, łącznie z bogatą polichromią sklepienia. W ołtarzu głównym z 1717 roku znajduje się starszy obraz w typie Matki Boskiej Śnieżnej z 1641 roku. W XIX wieku od południa dobudowana została kaplica i dzwonnica dzięki fundacji właścicieli wsi rodziny Żółtowskich.

Zespół folwarczny

Zabudowania dawnego folwarku o walorach zabytkowych powstałe w połowie XIX wieku za rodziny Żółtowskich.

Dawny folwark w Starym Białczu

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA