kościół drewniany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Stary Gołębin

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1409 roku. W XVI wieku należała do rodziny Bojanowskich, a w kolejnym stuleciu dziedzicami była rodzina Domiechowskich, która to ufundowała nową świątynię w miejscu poprzedniej pod wezwaniem św. Urszuli i Towarzyszek. Zgodnie z wpisem z 1837 roku Gołęmbin liczył 306 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 34 domostwa. Pod koniec tegoż stulecia wieś należała do Szołdrskich.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w 1670 roku z fundacji Jana Prawdzica oraz Domiechowskich. Obecny kształt zawdzięcza remontowi z 1870 roku oraz rozbudowie przeprowadzonej z inicjatywy Emila Szołdrskiego w 1881 roku o murowaną kaplicę grobową. W czasie II wojny światowej świątynia została zaadaptowana przez Niemców na… magazyn materiałów wybuchowych. Przed wysadzeniem w powietrze uratowali go parafianie, którzy korzystając z nadarzającej się okazji wynieśli na sąsiednie pole pozostawioną amunicję.

Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie

Jest to obiekt salowy, orientowany, wzniesiony na podmurówce ceglanej. Charakterystyczna wieża zwieńczona jest hełmem blaszanym z latarnią z XIX wieku. Wyposażenie wnętrza pochodzi z przełomu XVII oraz XVIII wieku. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym umieszczono rzeźby św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty oraz św. Katarzyny i św. Barbary w zwieńczeniu. W środkowej części ołtarza znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP ze srebrną trybowaną sukienką z 1670 roku i koroną. Ciekawy jest także obraz z ołtarza bocznego z malowaną predellą z postacią św. Izydora oraz klęczącymi fundatorami i napisem o fundacji ołtarza przez Macieja Sobiecha.

Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA