kościół drewniany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Stary Gołębin

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1409 roku. W XVI wieku należała do rodziny Bojanowskich, a w kolejnym stuleciu dziedzicami była rodzina Domiechowskich, która to ufundowała nową świątynię w miejscu poprzedniej pod wezwaniem św. Urszuli i Towarzyszek. Zgodnie z wpisem z 1837 roku Gołęmbin liczył 306 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 34 domostwa. Pod koniec tegoż stulecia wieś należała do Szołdrskich.

Kościół

Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w 1670 roku z fundacji Jana Prawdzica oraz Domiechowskich. Obecny kształt zawdzięcza remontowi z 1870 roku oraz rozbudowie przeprowadzonej z inicjatywy Emila Szołdrskiego w 1881 roku o murowaną kaplicę grobową. W czasie II wojny światowej świątynia została zaadaptowana przez Niemców na… magazyn materiałów wybuchowych. Przed wysadzeniem w powietrze uratowali go parafianie, którzy korzystając z nadarzającej się okazji wynieśli na sąsiednie pole pozostawioną amunicję.

Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie

Jest to obiekt salowy, orientowany, wzniesiony na podmurówce ceglanej. Charakterystyczna wieża zwieńczona jest hełmem blaszanym z latarnią z XIX wieku. Wyposażenie wnętrza pochodzi z przełomu XVII oraz XVIII wieku. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym umieszczono rzeźby św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty oraz św. Katarzyny i św. Barbary w zwieńczeniu. W środkowej części ołtarza znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP ze srebrną trybowaną sukienką z 1670 roku i koroną. Ciekawy jest także obraz z ołtarza bocznego z malowaną predellą z postacią św. Izydora oraz klęczącymi fundatorami i napisem o fundacji ołtarza przez Macieja Sobiecha.

Kościół w Starym Gołębinie
Kościół w Starym Gołębinie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021. 

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA