Wiatrak w Starym Kobylinie
Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś

Stary Kobylin

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim w gminie Kobylin.

Wiatrak

Swojsko nazwany wiatrak koźlak „Mikołaj” wzniesiony w 1877 roku. Tabliczka sugeruje remont w 1977 roku, chociaż spotkałem się także z informacją, że w tym roku obiekt został zbudowany całkowicie od nowa. W każdym razie wpisano go do rejestru zabytków pod numerem 1124/A z 28.03.1988. Warto zwrócić uwagę na zachowany dyszel, który służył pierwotnie do obracania całej konstrukcji zgodnie z kierunkiem wiatru. Wiatrak znajduje się przy drodze Kobylin– Rawicz naprzeciwko stacji benzynowej na ogólnodostępnym terenie w otoczeniu kilku zaniedbanych altanek.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version