dwór,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Stary Sielec

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, gmina Jutrosin. Liczy około 250 mieszkańców. Usytuowana ok. 25 km na zachód od Krotoszyna.

Pałac-zamek

Zamek w Starym Sielcu, a właściwie powinno się go określać mianem pałacu, jest budowlą zupełnie wyjątkową w swoim rodzaju. Zaczęto go budować ok. 1911 roku (taka data widnieje na zwieńczeniu ), a skończono… właściwie nigdy nie został ukończony. Najpierw prace przerwano w związku z wybuchem I Wojny Światowej (1914 – 1918), potem złej sytuacji gospodarczej jaka wytworzyła się po jej zakończeniu, aż do wybuchu kolejnej wojny w 1939 roku. Po 1945 roku wywłaszczono wszystkich właścicieli ziemskich, także nie miał już kto zająć się tym budynkiem. Zaprojektował go Roger Sławski, znany polski architekt, dla rodziny Czartoryskich. Miała to być siedziba godna tego arystokratycznego rodu, co zresztą widać do dzisiaj po ogromnej powierzchni- aż 12 800 m3. Stylem miał nawiązywać do zamku Le Plessis-Boureé we Francji, chociaż porównując go do zamku w niedalekiej Rydzynie również dostrzeżemy wiele podobieństw. Jak na swoje czasy była to budowla bardzo nowoczesna w konstrukcji. Zastosowano takie technologie jak stropy ceramiczne o rozpiętości 8 – 10 m, schody żelbetonowe czy nadproże Kleina. Wszystkie te elementy przetrwały próbę czasu, świadcząc o niebywałej odporności materiałów i precyzji budowniczych. Z okien pałacu roztacza się widok na pola właściciela oraz panoramę Jutrosina. W panoramie wyraźnie rysuje się sylwetka neoromanskiego kościoła ufundowanego przez Czartoryskich.
Słowa uznania należą się Stowarzyszeniu Przyjaciół Pałacu w Starym Sielcu, którzy sukcesywnie porządkują teren tego jakże ciekawego założenia parkowo-pałacowego

Dwór

Dwór z połowy XIX wieku, rozbudowany w okresie późniejszym. Otacza go park i 5 alei śródpolnych z XVIII-XX wieku, wpisany do rejestru zabytków.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version