kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie

Stęszew

Booking.com

Miasto położone w powiecie poznańskim, siedziba Gminy Stęszew. Stęszew rozwijał się od średniowiecza dzięki korzystnej lokalizacji na szlaku handlowym prowadzącym ze Śląska. Sprzyjało to rzemiośle, zwłaszcza kuśnierstwie. Prawa miejskie ośrodek uzyskuje w 1370 roku dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Początkowo Stęszew podlegał kasztelanowi międzyrzeckiemu. Pierwotnie było to miasto prywatne, które często przechodziło z rąk do rąk. Dziedzicami tej miejscowości byli m.in. Stęszewscy, Bnińscy, Myjomscy, Dębowscy, Gułtowscy, Pawłowscy, Manieccy, Szczanieccy, Broniszowie czy Jabłonowscy. Stęszew rozwijał się dynamicznie aż do najazdu Szwedów i wojny siedmioletniej. W 1704 roku miasto zostało spalone, a w 1709 roku wielki pomór zdziesiątkował ludność okolic. Na domiar złego miejscowość w połowie XVIII wieku zniszczyli Prusacy, a w 1771 roku podpalił je saski generał o nazwisku Drewicz. W 1799 roku Dorota Jabłonowska sprzedała miasto księciu Wilhelmowi VI Orańskiemu, przyszłemu królowi zjednoczonej Holandii i Belgii, po którym w spadku odziedziczyła jego córka, księżna Sachsen – Weimar. Od 1922 roku Stęszew należał do powiatu poznańskiego. W 1939 roku ludność miasteczka liczyła 2800 osób.

Rynek w Stęszewie
Rynek w Stęszewie

Muzeum Regionalne

Placówka utworzona w zabytkowym domu podcieniowym pochodzącym z XVIII wieku. We wnętrzu zgromadzono różnego rodzaju pamiątki historyczne, archeologiczne oraz etnograficzne związane z regionem.

Muzeum Regionalne w Stęszewie
Muzeum Regionalne w Stęszewie

Kościół pw. św. Trójcy

Pierwsza świątynia wzniesiona w tym miejscu była konstrukcji drewnianej. Obecnie istniejący kościół, którego mury pochodzą z około 1468 roku, został zasadniczo przebudowany w XVIII wieku na styl barokowy. We wnętrzu znajdują się renesansowe ołtarze boczne.

Sanktuarium maryjne

Niewielka, neogotycka świątynia z 1905 roku, wybudowana na miejscu wcześniej wyburzonej budowli. We wnętrzu szczególnie czczona późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XVI wieku.

Sanktuarium maryjne w Stęszewie
Sanktuarium maryjne w Stęszewie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA