Tzw. zamek w Stobnicy
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  Wieś,  z lotu ptaka,  Zabytek techniki

Stobnica

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Na kartach historii Stobnica pojawia się w 1388 roku, kiedy to wzmiankowany jest jej pierwszy właściciel Janusz de Stopnicz. Miejscowość ta uzyskała prawa miejskie na przełomie XIV i XV wieku, a utraciła je w dopiero w 1797 roku, czyli status miasta posiadała przez większość swoich dziejów. Prawdopodobnie Stobnica utrzymywała się pierwotnie z portu rzecznego, skąd spławiano drewno z Puszczy Noteckiej aż do Szczecina. Miejscowość jednak nigdy nie rozwinęła się w większy ośrodek, a mieszkańcy korzystali głównie z walorów lasów i bliskości rzeki. Wiadomo, że w XVII wieku istniała tutaj papiernia, działały także rzeczne młyny. Około 1628 roku, z powodu opustoszenia miasta, Stobnica na kilkadziesiąt lat utraciła nawet plebana. Z lustracji dóbr stobnickich przeprowadzonych ponad 100 lat później przez Raczyńskich wynikało, że miasto było biedne i podupadłe, miało zrujnowany, stary ratusz i wymagający remontu gościniec oraz niewielką liczbę rzemieślników. Po nastaniu zaborów władze pruskie postanowiły odebrać ośrodkowi prawa miejskie. Dzisiaj byłaby to zapewne mało znana, senna i spokojna wieś położona wśród lasów w dolinie Warty, gdyby nie zapomniany most kolejowy oraz słynny i kontrowersyjny „zamek”, który powstał… zaledwie kilka lat temu.

Nieczynny most kolejowy Nad Wart

Na nieczynnej już wronieckiej linii kolejowej wznosi się imponujący opuszczony most z lat 1909-1910. Całkowita długość konstrukcji wynosi 244,8 metrów przy wykorzystaniu wsporników systemu Heinricha Gerbera. Jest to niemała atrakcja dla rządnych wrażeń miłośników takich konstrukcji- ostrzegam jednak wszystkich śmiałków przed wchodzeniem na ten obiekt. Jest to skrajnie niebezpieczne i ryzykowne. Polecam podziwianie obiektu z bezpiecznej odległości z poziomu terenów zalewowych Warty, do których dotrzemy pieszo od strony wioski.

Tzw. zamek w Stobnicy

Rozpoczęcie budowy kontrowersyjnego obiektu, znanego z licznych programów telewizyjnych oraz serii artykułów prasowych dotyczących nieprawidłowości przy jego wznoszeniu, rozpoczęło się w 2015 roku. Ogromny budynek powstały na kształt średniowiecznego zamku projektował Waldemar Szeszuła na zlecenie firmy D.J.T. Budowla ma mieć docelowe wymiary około 150 metrów długości i 100 metrów szerokości z wieżą wysoką na około 50 metrów. Według oficjalnych informacji ma to być prywatny apartamentowiec mieszczący 46 mieszkań. Czy tak będzie naprawdę? Tego do końca nie wiadomo. Na pewno jest to zupełnie unikalna konstukcja na skalę ogólnopolską, która już teraz skupia na sobie ogromną uwagę. Nie jest to żadna nowość a odwołanie się do trendów XIX-wiecznej architektury, kiedy powstało wiele budowli imitujących wyglądem zamki.

Cała afera, oprócz kilku aresztowań, kosztowała stanowisko wojewodę Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczaka, który w listopadzie 2020 roku utrzymał w mocy decyzję starosty obornickiego zezwalającą na prowadzenie budowy, mimo stwierdzonych nieprawidłowości. Na ten moment nie wiadomo nawet czy z uwagi na różne prawne kontrowersje związane także z terenem inwestycji, czyli Naturą 2000, uda się dokończyć budowę. Inwestycja szacowana jest na kilkaset milionów złotych. Zbliżenie się do stobnickiej twierdzy jest obecnie bardzo utrudnione, stąd pozostają głównie widoki z lotu ptaka.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version