kościół drewniany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Strzałków

Wieś leżąca w gminie Lisków, powiat kaliski. Znajduje się ok. 25 km na północny- wschód od Kalisza. Liczy ok. 400 mieszkańców.Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z 1411 roku.

Kościół

Prawdziwym skarbem tej wsi jest jej drewniany kościół p.w. NMP Niepokalanie Poczętej, zbudowany w 1754 roku na miejscu poprzedniego obiektu sakralnego zniszczonego przez pożar. Został on ufundowany przez miejscowego dziedzica – Ignacego Zarembe. Jego portret do dzisiaj można podziwiać pod chórem. Upływający czas sprawił, iż w 1883 roku świątynia została odnowiona. Gruntowny remont przeprowadzono także w latach 1968-1969. Prace te na szczęście nie zatarły oryginalnego wyglądu tej przepięknej barokowej świątyni. Zwrócona jest ona ku wschodowi, a jej dach wieńczy baniasta wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i krzyżem. Ciekawą cechą kościoła jest zachowana piętrowa zakrystia z tzw. lożą kolatorską. Znajduje się ona przy lewej ścianie prezbiterium, co zapewniało najlepszy widok na ołtarz główny dla fundatora oraz jego rodziny, którzy właśnie z tego miejsca przeżywali mszę świętą. Obecnie okno loży jest zasłonięte, jednak ciągle dobrze wiadomo gdzie dokładnie się mieści. Warto zwrócić większą uwagę na wspomniany wyżej ołtarz główny pochodzący z połowy XVIII wieku z pięknie rzeźbionymi figurami świętych oraz wyobrażeniem Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Znajduje się w nim obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzący z ok. XVI wieku, odsłaniany w każdą niedzielę przed poranną mszą świętą. Pochodzi on jeszcze z poprzedniej świątyni, cudem uratowany przed pożarem. Przedstawia on u góry Matkę Boską wśród Aniołów, a u dołu zaś 12 Apostołów, stojących nad otwartym grobem. Wizerunek Maryi w koronie na głowie przykryty jest srebrną oraz złotą sukienką. Obraz uważany jest za cudowny, o czym świadczą liczne wota oraz opowieści. Zachowane przekazy traktują “(…) o pewnej ociemniałej pani, która przez Strzałków przejeżdżała, gdy w pobliżu kościoła konie stanęły i z miejsca ruszyć nie chciały. Wówczas pobożna ta pani kazała się do kościoła zaprowadzić i tu ofiarowawszy się opiece Matki Najświętszej, dawno utracony wzrok odzyskała. Inna podobnież dotknięta ślepotą: młoda wiejska kobieta, także tu sobie uprosiła wzrok, ofiarowawszy swe korale na ozdobę obrazu. Gdy jednak swej ofiary żałować poczęła, kościelny znalazł korale leżące na ołtarzu, a sądząc, że przypadkiem spadły z obrazu, powiesił je ponownie. Atoli następnego dnia korale znów leżały na ołtarzu. Co gdy się parę razy powtórzyło, powiedział o tem księdzu kapelanowi, który wezwawszy ową kobietę i dowiedziawszy się od niej, iż żal jej zrobionej ofiary i chętnieby ją napowrót odebrała, oddał jej korale, ale razem z koralami wróciła jej i ślepota.” Każde wotum opowiada jakąś historię, a my współcześni dzięki ich kształtom możemy domyślać się za co dziękowali nasi przodkowie. Przedstawienie oczu zapewne oznacza odzyskanie wzroku, a zawinięte w becik dzieci mogą być podziękowaniem za uratowanie swoich pociech.
Boczne ołtarze to prawdziwe dzieła sztuki mistrzów rzeźbiarstwa – szczególnie interesujący jest lewy z postaciami króla oraz królowej. Każdy z ołtarzy zawiera po dwa płótna świętych, są to wizerunki św. Józefa, św. Antoniego, św. Jana Chrzciciela i św. Benona. Obrazy te są dziełem zdolnego malarza z Kalisza – Bartelmana. Zostały one zamówione w 1884 roku przez ówczesnego księdza proboszcza Romanowicza. Barokowego przepychu, tak typowego dla XVIII wieku, dopełnia ambona, chrzcielnica, krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem na belce tęczowej oraz późnobarokowy prospekt organowy.
Kościół lśni swoim pięknem także w nocy, został bowiem oświetlony specjalnymi reflektorami. Dobrze go widać nawet po ciemku, wprowadzając w zachwyt tak mieszkańców, mogących poszczycić się piękną świątynią, jak i przyjezdnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA