kościół drewniany,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Strzałków

Wieś leżąca w gminie Lisków, powiat kaliski. Znajduje się ok. 25 km na północny- wschód od Kalisza. Liczy ok. 400 mieszkańców.Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z 1411 roku.

Kościół

Prawdziwym skarbem tej wsi jest jej drewniany kościół p.w. NMP Niepokalanie Poczętej, zbudowany w 1754 roku na miejscu poprzedniego obiektu sakralnego zniszczonego przez pożar. Został on ufundowany przez miejscowego dziedzica – Ignacego Zarembe. Jego portret do dzisiaj można podziwiać pod chórem. Upływający czas sprawił, iż w 1883 roku świątynia została odnowiona. Gruntowny remont przeprowadzono także w latach 1968-1969. Prace te na szczęście nie zatarły oryginalnego wyglądu tej przepięknej barokowej świątyni. Zwrócona jest ona ku wschodowi, a jej dach wieńczy baniasta wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i krzyżem. Ciekawą cechą kościoła jest zachowana piętrowa zakrystia z tzw. lożą kolatorską. Znajduje się ona przy lewej ścianie prezbiterium, co zapewniało najlepszy widok na ołtarz główny dla fundatora oraz jego rodziny, którzy właśnie z tego miejsca przeżywali mszę świętą. Obecnie okno loży jest zasłonięte, jednak ciągle dobrze wiadomo gdzie dokładnie się mieści. Warto zwrócić większą uwagę na wspomniany wyżej ołtarz główny pochodzący z połowy XVIII wieku z pięknie rzeźbionymi figurami świętych oraz wyobrażeniem Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Znajduje się w nim obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzący z ok. XVI wieku, odsłaniany w każdą niedzielę przed poranną mszą świętą. Pochodzi on jeszcze z poprzedniej świątyni, cudem uratowany przed pożarem. Przedstawia on u góry Matkę Boską wśród Aniołów, a u dołu zaś 12 Apostołów, stojących nad otwartym grobem. Wizerunek Maryi w koronie na głowie przykryty jest srebrną oraz złotą sukienką. Obraz uważany jest za cudowny, o czym świadczą liczne wota oraz opowieści. Zachowane przekazy traktują “(…) o pewnej ociemniałej pani, która przez Strzałków przejeżdżała, gdy w pobliżu kościoła konie stanęły i z miejsca ruszyć nie chciały. Wówczas pobożna ta pani kazała się do kościoła zaprowadzić i tu ofiarowawszy się opiece Matki Najświętszej, dawno utracony wzrok odzyskała. Inna podobnież dotknięta ślepotą: młoda wiejska kobieta, także tu sobie uprosiła wzrok, ofiarowawszy swe korale na ozdobę obrazu. Gdy jednak swej ofiary żałować poczęła, kościelny znalazł korale leżące na ołtarzu, a sądząc, że przypadkiem spadły z obrazu, powiesił je ponownie. Atoli następnego dnia korale znów leżały na ołtarzu. Co gdy się parę razy powtórzyło, powiedział o tem księdzu kapelanowi, który wezwawszy ową kobietę i dowiedziawszy się od niej, iż żal jej zrobionej ofiary i chętnieby ją napowrót odebrała, oddał jej korale, ale razem z koralami wróciła jej i ślepota.” Każde wotum opowiada jakąś historię, a my współcześni dzięki ich kształtom możemy domyślać się za co dziękowali nasi przodkowie. Przedstawienie oczu zapewne oznacza odzyskanie wzroku, a zawinięte w becik dzieci mogą być podziękowaniem za uratowanie swoich pociech.
Boczne ołtarze to prawdziwe dzieła sztuki mistrzów rzeźbiarstwa – szczególnie interesujący jest lewy z postaciami króla oraz królowej. Każdy z ołtarzy zawiera po dwa płótna świętych, są to wizerunki św. Józefa, św. Antoniego, św. Jana Chrzciciela i św. Benona. Obrazy te są dziełem zdolnego malarza z Kalisza – Bartelmana. Zostały one zamówione w 1884 roku przez ówczesnego księdza proboszcza Romanowicza. Barokowego przepychu, tak typowego dla XVIII wieku, dopełnia ambona, chrzcielnica, krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem na belce tęczowej oraz późnobarokowy prospekt organowy.
Kościół lśni swoim pięknem także w nocy, został bowiem oświetlony specjalnymi reflektorami. Dobrze go widać nawet po ciemku, wprowadzając w zachwyt tak mieszkańców, mogących poszczycić się piękną świątynią, jak i przyjezdnych.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version