kościół murowany,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Strzałkowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie słupeckim, siedziba gminy Strzałkowo. Parafia w Strzałkowie została erygowana przed 1397 rokiem. Protoplastą rodu, od którego pochodzi nazwa miejscowości, był kmieć Strzałek. Po jego śmierci terenami tymi gospodarzył ród Porajów. Jak mówi tradycja, strzałkowski Poraj był jakoby rodzonym bratem świętego Wojciecha. W 1781 roku właściciel wsi Teodor Węsierski sprowadził na okoliczne ziemie niemieckich osadników, którzy osiedliwszy się przyczynili się do rozwoju tych terenów. Przyjęło się to uważać za początek współczesnego Strzałkowa. Z czasem, w drugiej połowie XIX wieku, dobra przeszły w ręce niemieckie. W 1882 roku oddano do użytku stacją kolejową, dzięki czemu wieś zyskała połączenie z Poznaniem.

Kościół

Pierwsza drewniana świątynia musiała tutaj istnieć pod koniec XIV wieku. Została ona zastąpiona w 1640 roku nowym obiektem fundacji kanonika poznańskiego i łowickiego Świętosława Śreniawy Strzałkowskiego, który służył aż do 1932 roku, kiedy to spłonął w pożarze. Na jego miejscu w 1934 roku powstał obecnie istniejący kościół zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego. W efekcie jego prac zbudowano neoklasycystyczny obiekt charakteryzujący się dużą kopułą zwieńczoną latarnią z krzyżem. Wnętrze skromne, bez większych wartości zabytkowych.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA