Kościół w Strzelcach Wielkich
kościół murowany,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Strzelce Wielkie

Booking.com

Wieś położona w powiecie gostyńskim w gminie Piaski. Pierwotna osada powstała w okresie średniowiecza, kiedy to gród książęcy w Grabonogu przeszedł w ręce rycerskie. Część wsi otrzymali wówczas strzelcy książęcy, którzy gospodarzyli na swoich działkach ciesząc się wolnością osobistą. Kroniki odnotowują późniejsze konflikty pomiędzy potomkami wojów a dworem i proboszczem, którzy traktowali ich jak chłopów pańszczyźnianych, co spotkało się z oporem. W XV wieku Strzelce przechodzą na własność biskupów poznańskich, a w kolejnym stuleciu gospodarzy tutaj rodzina koszutskich. W końcu XVII wieku osadzono tu sołtysa na 2 łanach i 16 kmieci. Według danych z 1837 roku wieś liczyła 345 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 44 domy. Była to wówczas własność Hiacynta Zakrzewskiego. Od 1869 roku Strzelce należą do Żółtowskich.

Kościół

Kościół pw. św. Marcina, którego początki sięgają lat 1487-1490, powstał staraniem biskupa poznańskiego Uriela Górki. Imponujące wymiary świątynia zawdzięcza rozbudowom z 1862 roku (powstała wówczas wieża) oraz z 1903 roku (transept oraz prezbiterium). W efekcie finalnym powstał przybytek, który przypomina bardziej katedrę niż wiejski kościółek. Wewnątrz znajduje się polichromia z 1930 roku autorstwa Wiktora Gosienieckiego, a także późnorenesansowe epitafium Kaspra Miaskowskiego. U zbocza zlokalizowany jest cmentarz, w tym grobowiec rodziny Stablewskich.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA