atrakcje i ciekawostki krajoznawcze
Sulmierzyce

Sulmierzyce

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Sulmierzyce są niewielkim miastem leżącym w powiecie krotoszyńskim. Były wzmiankowane już w 1297 roku, a prawa miejskie otrzymały w 1457 roku z nadania Kazimierza Jagiellończyka. Unikatowym zabytkiem Sulmierzyc jest niewątpliwie drewniany ratusz miejski z 1743 roku, znajdujący się na Rynku. Oprócz samego ratusza warta uwagi jest małomiasteczkowa zabudowa z XVIII i XIX wieku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1879 roku oraz drewniany wiatrak-koźlak z XIX wieku.

Ratusz

Na sulmierzyckim rynku znajduje się unikatowy drewniany ratusz z 1743 roku, uważany jest za jedyny tego typu obiekt w Europie. Po II wojnie światowej w ratuszu znalazły swoją siedzibę organizacje młodzieżowe i sportowe. Były tam też magazyny, biblioteka, świetlica. Obiekt posiada ściany drewniane tynkowane biało. Wejście na piętro znajduje się na zewnątrz budynku. Prowadzą do niego drewniane schody. Dach jest z trzech stron naczółkowy, kryty gontem, podparty drewnianymi filarami (po 4 z przodu i z tyłu, po 3 z boku), z których każdy jest wykonany z jednego pnia. W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką z datą 3 czerwca 1743, która widnieje również na portalu. Od 1957 roku ma tu swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej.

Kościół

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w 1879 roku w stylu pseudobarokowym. Powstały po pożarze poprzedniej świątyni. Wieża kryta cebulastym hełmem. We wnętrzu obraz Matka Boska z Dzieciątkiem, malowany na desce pochodzącym z 1634 roku. Gotycka Pieta w kruchcie.

Wiatrak koźlak

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast