atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  wielkopolskie wiatraki,  zabytkowy ratusz

Sulmierzyce

Sulmierzyce są niewielkim miastem leżącym w powiecie krotoszyńskim. Były wzmiankowane już w 1297 roku, a prawa miejskie otrzymały w 1457 roku z nadania Kazimierza Jagiellończyka. Unikatowym zabytkiem Sulmierzyc jest niewątpliwie drewniany ratusz miejski z 1743 roku, znajdujący się na Rynku. Oprócz samego ratusza warta uwagi jest małomiasteczkowa zabudowa z XVIII i XIX wieku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1879 roku oraz drewniany wiatrak-koźlak z XIX wieku. Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Sulmierzycach i okolicach!

Ratusz

Na sulmierzyckim rynku znajduje się unikatowy drewniany ratusz z 1743 roku, uważany za jedyny tego typu obiekt w Europie. Wszystkie inne albo uległy spaleniu lub zwyczajnie zastąpiono je dużo wiekszymi budynkami. Tej konstrukcji jakoś udało się przetrwać wszelkie zawieruchy dziejowe.

Po II wojnie światowej w ratuszu znalazły swoją siedzibę organizacje młodzieżowe i sportowe. Były tam też magazyny, biblioteka, świetlica. Obiekt posiada ściany drewniane tynkowane na biało.Wejście na piętro znajduje się na zewnątrz budynku. Prowadzą do niego drewniane schody. Dach jest z trzech stron naczółkowy, kryty gontem, podparty drewnianymi filarami (po 4 z przodu i z tyłu, po 3 z boku), z których każdy jest wykonany z jednego pnia. W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką z datą 3 czerwca 1743, która widnieje również na portalu. Od 1957 roku ma tu swoją siedzibę Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej.

Mało kto wie, że sulmierzycki ratusz stał się inspiracją do powstania podobnej konstrukcji w Pilicy w województwie śląskim. Zrekonstruowany w 2014 roku obiekt pełnymi garściami czerpie ze swojego wielkopolskiego pierwowzoru.

Kościół

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w 1879 roku w stylu pseudobarokowym. Powstały po pożarze poprzedniej świątyni. Wieża kryta cebulastym hełmem. We wnętrzu obraz Matka Boska z Dzieciątkiem, malowany na desce pochodzącym z 1634 roku. Gotycka Pieta w kruchcie.

Wiatrak koźlak

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version