Atrakcje Wielkopolski
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego,  zamek

Szamotuły

Szamotuły to miasto położone w powiecie szamotulskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej, położone nad rzeką Samą na Pojezierzu Wielkopolskim. Pierwsza wzmianka źródłowa o osadzie Stare Szamotuły pochodzi z 1231 roku. Przed 1257 roku otrzymała ona od Przemysła I prawo do odbywania targów. Na południe od osady Szamotulskich powstała nowa osada, która rozwinęła się w dzisiejsze miasto. Szamotuły znane są przede wszystkim z zamku Górków.

Legenda

Dawno temu w zamku w Szamotułach mieszkał książę, który miał jedyną córkę Halszkę. Była to piękna dziewczyna o niezwykle dobrym sercu, którą kochali wszyscy poddani. Halszka oddała swe serce ubogiemu młodzieńcowi, wiedziała jednak, że ojciec nigdy nie zgodzi się na ich ślub. Dlatego pewnej nocy wymknęła się z zamku i uciekła wraz ze swym wybrankiem. Długo uciekali przez lasy, marząc o wspólnym życiu, jednak w końcu dopadła ich książęca pogoń. Młodzieniec zginął od strzały, a Halszkę zabrano z powrotem do zamku.

Rozwścieczony jej występkiem ojciec rozkazał założyć jej na twarz czarną maskę i odziać ją w czarne szaty, aby nikt już nie podziwiał jej urody. Potem dziewczynę zamknięto w zamkowej wieży, skąd przez wiele dni rozlegał się jej rozpaczliwy szloch za utraconą miłością. Podobno do dziś w księżycowe noce na zamku w Szamotułach można spotkać zjawę odzianą w czarne szaty. Najstarsi mieszkańcy mówią, że to właśnie Czarna Księżniczka wraca do miejsca swej udręki. Zaś wieża, w której okrutny ojciec zamknął córkę nazywana jest Basztą Halszki lub Wieżą Czarnej Księżniczki.

Zamek Górków

Pierwszy zamek w Szamotułach powstał w zupełnie w innym miejscu – w południowej części miasta.  Początki obecnego zamku należy zapewne szukać w XV wieku. Założenie zamkowe rozbudował w stylu gotyckim Łukasz II Górka w latach 1513-1518. Wówczas była to jedna z najważniejszych siedzib obronnych Wielkopolski. Rozpoczęte przez ojca inwestycje z powodzeniem kontynuował jego syn Andrzej Górka, w czym wspierał go poznański architekt Jan Czetterwan. Początek XIX wieku to okres znacznego zubożenia majątku i problemów finansowych ówczesnych właścicieli- Mycielskich. W tym czasie zamek wizytował hr. Ed­ward Raczyński: Zamek w Szamotułach, lubo porównać się nie może z okazalszymi tego rodzaju budowlami w Wielkopolsce, godzien jest przecież uwagi z powodu, że zachował swój pierwiastkowy kształt i rozporządzenie. Stojąca na dziedzińcu baszta, Wieżą Czarnej Księżniczki zwana, jest budowlą z tegoż wieku, co i zamek; tworzyła ona zewnętrzną jego obronę wraz z kilkoma innymi, których dziś ślady ledwie zostały (…). Gotycki charakter budowla straciła podczas remontu w 1870 roku, który przeprowadziła książęca rodzina Sachsen Coburg Gotta.  Po odzyskaniu niepodległości Szamotuły zostały przejęte przez Skarb Państwa i w znacznej mierze rozparcelowane. Zamek był dzierżawiony przez prywatne osoby aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas w jego wnętrzach umieszczono okupacyjną administrację a w baszcie siedzibę organizacji Hitler Jugend. Rekonstrukcję w historycznym kształcie i z wykorzystaniem zachowanych fragmentów przeprowadzono w latach 1976-1990.

W głównym budynku powstało muzeum, gdzie prezentowane są wnętrza siedziby magnackiej. Zobaczymy tam wysokiej klasy meble, przedmioty dekoracyjne i codziennego użytku, bogate tkaniny, dywany, porcelana chińska i zachodnioeuropejska, zegary i rzeźby. Niezwykle cenny jest zbiór związany ze sztuką cerkiewną, w tym około 200 ikon.

Szamotulska baszta to najstarszy i najlepiej zachowany obiekt dawnego założenia zamkowego. Ceglaną wieżę wzniesiono w XV wieku na planie prostokąta o wymiarach 8,25 x 10,75 metrów jako budowlę obronną. Pełniła też funkcję bramy wjazdowej. W roku 1518 wieża została przystosowana do celów mieszkalnych.  Z wieżą wiąże się słynna legenda o Elżbiecie z Ostroga, zwanej zdrobniale Halszką podana we wstępie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA