dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Szczytniki

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie kaliskim, siedziba Gminy Szczytniki, ok. 16 km. na wschód od Kalisza. Liczyło około 700 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1409 roku. W średniowieczu Szczytniki były wsią służebną grodu kaliskiego. W XVIII wieku była własnością Łubieńskich. Jako ciekawostkę można podać, iż Feliks Łubieński jako pierwszy sprowadził do Polski ziemniaki i uprawiał je w swoich włościach. W rękach tej rodziny wieś pozostawała przez 150 lat. Przez ten czas rozwinęli w Sczytnikach gospodarkę hodowlaną, tkactwo płócienne, zajmowali się ulepszaniem upraw, zakładaniem ogrodów, pasiek, chmielników.

Gdy Prusacy w wyniku II rozbioru Polski zajęli te ziemie, król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern w październiku 1793 roku wybrał się na objazd zdobytych terytoriów. Wyraził wtedy życzenie odwiedzenia Feliksa Łubieńskiego w Szczytnikach. Król był goszczony w obecności około stu przedstawicieli szlachty. Wkrótce Tomasz Łubieński, za wstawiennictwem króla pruskiego, zamienił Szczytniki wraz z Kalinową na starostwo guzowskie.

Dwór

Barokowy dwór rodziny Łubieńskich zbudowany po połowie XVIII wieku z przybudówką od wschodu i ozdobnym portalem z 1910 roku. Obecnie znajduje się tutaj urząd gminy. Stan dworu można określić na bardzo dobry.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 3,5 ha z dwoma stawami, jeden z wysepką, i pomnikowymi drzewami: dębami, lipami i 3 platanami wyrastającymi z jednego korzenia.

Szczytniki

Spichlerz

Spichlerz z XIX (?) wieku znajdujący się z bliskiej odległości od dworu. Znajduje się w złym stanie, wymagający pilnego remontu.

Szczytniki

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski; W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Wikipedia; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA