pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Szkudła

Booking.com

Wieś w gminie Gołuchów, powiat pleszewski. Liczy około 400 mieszkańców. Położona jest ok. 4.5 km na południe od Gołuchowa.

Historia

Szkudła występuje w dokumentach co najmniej od 1370 roku, kiedy to Boguchwał, dziedzic Szkudły, poświadczył, że przodkowie jego żony i jej siostry sprzedali kościołowi gnieźnieńskiemu Solec i Borowo. W końcu XVI i na początku XVII wieku majętność tę posiadali Jan i Piotr Szkudelscy. Potem miejscowość miała różnych częściowych właścicieli, ale wydaje się, że Szkudelscy utrzymali część wsi aż do XVIII wieku, kiedy w 1789 roku Antoni Szkudelski był właścicielem wsi i folwarku. Szkudła wyszła z rąk polskich przed 1843 rokiem i aż do drugiej wojny światowej pozostawała w rękach niemieckich. W 1930 Szkudła należała do Niemca Edgara von Langendorffa. Majątek w 1926 roku liczył 777 hektarów i miał gorzelnię.

Pałac

Pałac w Szkudle zbudowany został w latach 80-tych XIX wieku, dla ówczesnego właściciela Heinricha Bienecka, w stylu eklektycznym. Posiada dwie wieże- niższą z hełmem piramidalnym i wyższą z nie istniejącym już dziś hełmem cebulastym. Lica ścian z klinkierowej cegły łączonej z tynkowanymi elementami dekoracyjnymi. Resztki zniszczonego parku z małym stawem.
Podczas mojego ostatniego pobytu we wsi Szkudła ze smutkiem zauważyłem, że hełm piramidalny, który niegdyś krył jedną z wież, przeszedł już do historii. Zatem pierwsze zdjęcie można traktować jako archiwalne, a wykonane zostało w 2005 roku. Pozostałe fotografie pochodzą z maja 2007 roku oraz czerwca 2008 roku. Stan całego dworu, który od kilkudziesięciu lat jest w ruinie, stale się pogarsza i pewnie za jakiś czas pozostaną po nim tylko wspomnienia…

Źródło:S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski, materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA