Pałac w Szlachcinie
pałac,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Szlachcin

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Środa Wielkopolska. W źródłach pojawiają się od średniowiecza. Gniazdo rodowe Szlachcińskich. W XVIII wieku własność Sczanieckich herbu Ossoria, którzy gospodarowali tutaj do pierwszej połowy XIX wieku. Kolejny ród, który dużo wniósł do historii wsi jest rodzina Stablewskich. Stanisław Stablewski ożenił się z Emilią z Chłapowskich herbu Dryja. Ślub odbył się nie byle gdzie, bo w poznańskiej katedrze. W okresie międzywojennym majątek liczył 612 ha. Sielskie życie zostało brutalnie przerwane w trakcie II wojny światowej- Stanisław zmarł na atak serca w czerwcu 1940 roku po brutalnym pobiciu przez gestapo, a Emilia cztery lata później w obozie koncentracyjnym.

Pałac

Pierwotny dwór w Szlachcinie powstał w połowie XIX wieku dla Sczanieckich herbu Ossoria. Gruntowna przebudowa tegoż budynku dla Stablewskich autorstwa Heliodora Matejki miała miejsce w 1899 roku. Podobno w trakcie rozbudowy natrafiono na element pochodzący z jeszcze starszego budynku z wyrytą datą 1622. Dalsze takie prace prowadzono także w 1910 roku. Powstały w efekcie inwestycji finalny neoklasycystyczny budynek założony jest na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny i nakryty dachem czterospadowym.
Frontowy ryzalit poprzedzono zabudowanym gankiem, schodami, czterema kolumnami dźwigającymi balkon. Zwieńczeniem tego ryzalitu jest trójkątny tympanon. W elewacji bocznej znajduje się nieznaczny ryzalit, do którego dolnej kondygnacji dostawiono kolumnowy ganek zwieńczony tarasem o ażurowej balustradzie. Obecnie dwór stoi zaniedbany i opuszczony. Widać ślady remontu, który nagle został przerwany.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version