Pałac w Szlachcinie
pałac,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Szlachcin

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Środa Wielkopolska. W źródłach pojawiają się od średniowiecza. Gniazdo rodowe Szlachcińskich. W XVIII wieku własność Sczanieckich herbu Ossoria, którzy gospodarowali tutaj do pierwszej połowy XIX wieku. Kolejny ród, który dużo wniósł do historii wsi jest rodzina Stablewskich. Stanisław Stablewski ożenił się z Emilią z Chłapowskich herbu Dryja. Ślub odbył się nie byle gdzie, bo w poznańskiej katedrze. W okresie międzywojennym majątek liczył 612 ha. Sielskie życie zostało brutalnie przerwane w trakcie II wojny światowej- Stanisław zmarł na atak serca w czerwcu 1940 roku po brutalnym pobiciu przez gestapo, a Emilia cztery lata później w obozie koncentracyjnym.

Pałac

Pierwotny dwór w Szlachcinie powstał w połowie XIX wieku dla Sczanieckich herbu Ossoria. Gruntowna przebudowa tegoż budynku dla Stablewskich autorstwa Heliodora Matejki miała miejsce w 1899 roku. Podobno w trakcie rozbudowy natrafiono na element pochodzący z jeszcze starszego budynku z wyrytą datą 1622. Dalsze takie prace prowadzono także w 1910 roku. Powstały w efekcie inwestycji finalny neoklasycystyczny budynek założony jest na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny i nakryty dachem czterospadowym.
Frontowy ryzalit poprzedzono zabudowanym gankiem, schodami, czterema kolumnami dźwigającymi balkon. Zwieńczeniem tego ryzalitu jest trójkątny tympanon. W elewacji bocznej znajduje się nieznaczny ryzalit, do którego dolnej kondygnacji dostawiono kolumnowy ganek zwieńczony tarasem o ażurowej balustradzie. Obecnie dwór stoi zaniedbany i opuszczony. Widać ślady remontu, który nagle został przerwany.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version