
Szreniawa
Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Komorniki. Nazwa Szreniawa istnieje dopiero od okresu międzywojennego, wieś powstała na gruntach pobliskiego Rosnowa, występującego w dokumentach od średniowiecza. W połowie XIX wieku majątek przejmują Niemcy o nazwisku Bierbaum. Wówczas według projektu K.H. Knobluacha z Berlina powstaje tutaj nowy pałac. Spore inwestycje są także poczynione na terenie folwarku. Na cześć żony dziedzica, Marii von Böttiher, miejscowość otrzymuje nazwę Marienberg. W 1888 roku okręg miał 13 domów i 335 mieszkańców oraz obejmował obszar 1099 ha, w tym 656 ha ziemi uprawnej. Po wyzwoleniu Polski w 1920 roku majętność otrzymała nazwę Szreniawa, zaś z rąk niemieckich wykupił ją dr Józef Glabisz. Rodzina ta gospodarowała tutaj do wybuchu II wojny światowej. W 1964 roku na terenie dawnego majątku utworzone zostało Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego.
Muzeum
Jedną z największych atrakcji okolicy jest zlokalizowane w Szreniawie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Jest to jeden z najlepszych tej klasy kompleksów muzealnych Europy poświęcony zagadnieniu rolnictwa. Trzeba przyznać, że placówka robi ogromne wrażenie. Muzeum zgromadziło ponad 20 tysięcy eksponatów, które można oglądać w trzynastu pawilonach, zabytkowym pałacu oraz w parku. Misją placówki jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy. Jak wypada to hasło w zderzeniu w rzeczywistością? Trzeba przyznać, że to jedna z najlepszych, a zarazem najmniej docenionych placówek w Wielkopolsce. Niesłusznie! Z powodzeniem można spędzić tutaj cały dzień. W muzeum zgromadzono tak wiele ciekawych i różnorodnych eksponatów, że każdy powinien być usatysfakcjonowany.
Oprócz modeli znajdziemy tutaj także żywy inwentarz
Wystawy stałe pogrupowane są na takie kategorie jak historia rolnictwa polskiego, rzemiosło wiejskie, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, pszczelarstwo, melioracje, postęp techniczny w rolnictwie, ogrodnictwo, hodowla roślin, weterynaria, chów zwierząt gospodarskich, technika zbioru, transport wiejski, życie ziemiaństwa wielkopolskiego, muzeum tarpana, folwark i jego kulturotwórcza rola, gorzelnia, kuźnia, państwowe gospodarstwa rolne, agrorolnictwo i wiele innych.
Warto wspomnieć, iż muzeum wydaje także bardzo wartościowe publikacje, jak chociażby Majątki Wielkopolskie, będące najlepszym i najbardziej kompetentnym źródłem wiedzy o zabytkowych kompleksach rezydencjonalnych. Szreniawa to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika ziemiaństwa. Po szczegóły odsyłam na stronę muzeum.
Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.