atrakcje i ciekawostki krajoznawcze

Taczanów

Duża wieś leżąca w powiecie pleszewskim, w gminie Pleszew. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się pod koniec XIV wieku. Taczanów był gniazdem rodowym Taczanowkich herbu Jastrzębiec. W roku 1926 majątek obejmował 839 hektarów. Działała wówczas gorzelnia, elektrownia oraz tartak. Ostatnim właścicielem wsi był Jan Taczanowski.

Pałac Taczanowskich

Nie mamy chyba w Polsce lepszego przykładu symbiozy architektury rezydencjonalnej z folwarczną. Jeden z najbardziej imponujących zespółów pałacowych tej części województwa pochodzi z końca XVIII wieku, rozbudowany ok.1853 roku dla Alfonsa Taczanowskiego w stylu klasycyzmu berlińskiego. W 1922 roku przebudowano front obiektu wraz z portykiem a w latach 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont.

Wnętrza w przeważającej większości nie zachowały pierwotnego charakteru. Rezydencję wzniesiono na planie prostokąta z aneksem od wschodu. Elewacje pałacu są podzielone gzymsami podokiennymi i sztukateriami. Piwnice sklepione są odcinkowo, poddasze natomiast jest nakryte dachem dwuspadowym. Zachwycająca, neogotycka wieża wjazdowa pochodzi z ok. 1864 roku. Widnieje na niej herb Taczanowkich a po bokach znajdują się alegoryczne rzeźby gospodarności.

Obecny stan założenia rezydencjonalnego jest zadawalający, lecz aż prosi się o kolejną renowację wraz z utworzeniem we wnętrzach ekspozycji muzealnej czy choćby hotelu z restauracją. Po wielu latach starań potomkowie Taczanowskich odzyskali spadek po dziadku, a w 2018 roku ogromną rezydencję udało się także sprzedać. Nie znam planów wobec obiektu, ale trzymam kciuki za realizację projektu renowacji.

Zespół folwarczny

Przypominający średniowieczny zamek zespół folwarczny składa się z kilku dobrze zachowanych budynków gospodarczych. Prezentowana na zdjęciach poniżej oranżeria zbudowana w stylu normandzkim pochodzi z ok. 1853 roku. Przed 1939 rokiem użytkowana była jako sala balowa, po 1945 została adaptowana na magazyn. Do zespołu należy także cieplarnia z basztami, pawilon z wozowniami, budynek ptaszarni przekształconej na stajnię koni cugowych, wzniesiony na rzucie ośmioboku oraz wieża z mieszkalnymi aneksami.

Park krajobrazowy

Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha, został założony w II poł. XVIII wieku. Można w nim znaleźć aleje grabowe, duży staw z wysepką oraz liczne drzewa takie jak dęby, lipy, jesiony, topole, cisy itd. W całości uznany za pomnik przyrody.

Kaplica- mauzoleum

Znajduje się parku na północ od pałacu. Wzniesiono ją 1861 roku. Połączona jest krytym gankiem z niską wieżą- dzwonnicą. Wyposażenie wnętrza utrzymane jest jednolicie w stylu neogotyckim (2 ołtarze, stalle połączone z konfesjonałami, ławki, ambona, witraże, rzeźby i obrazy, chór z żeliwnymi podporami i schodkami, organy). Obecnie pełni funkcję kościoła.

Źródło: S. Małyszko, Ł. Gajda. Majątki Wielkopolskie: Powiat Pleszewski; www.pleszew.pttk.pl; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Stanisław Lityński. Złota Księga ziemiaństwa polskiego poświęcona kulturze i wytwórczości rolnej. Warszawa 1929; litografia A. Dunckera, Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Exit mobile version