atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Tarce

Wieś leżąca w powiecie jarocińskim, ok.5 km na wschód od Jarocina. Liczy około 350 mieszkańców.

Pałac

Pałac w formach renesansu francuskiego, w tzw. „kostiumie francuskim”, wzniesiony w 1871 roku dla rodziny Ostrorogów-Gorzeńskich przez Stanisława Hebanowskiego- cenionego poznańskiego architekta. Schemat kompozycyjny nawiązuje do pałacu w Posadowie. Pałac piętrowy z II piętrem ukrytym w dachu mansardowym. Zróżnicowane cztery, okrągłe wieże w narożach, wydatne ryzality w obu dłuższych fasadach. Charakterystyczne dla neorenesansu zdwojone oprawy okien piętra. W rezydencji gościli m.in.: malarz Wojciech Kossak, pisarka Magdalena Samozwaniec, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, a także marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wokół pałacu rekonstruowany park w stylu francuskim.

W okresie powojennym mieścił się tutaj Zespół Szkół Rolniczych im. Jadwigi Dziubińskiej, dzisiaj to wytworna restauracja oraz hotel. Pałac stanowi wzór jak powinno się remontować tego typu obiekty.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version