atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Tarce

Wieś leżąca w powiecie jarocińskim, ok.5 km na wschód od Jarocina. Liczy około 350 mieszkańców.

Pałac

Pałac w formach renesansu francuskiego, w tzw. „kostiumie francuskim”, wzniesiony w 1871 roku dla rodziny Ostrorogów-Gorzeńskich przez Stanisława Hebanowskiego- cenionego poznańskiego architekta. Schemat kompozycyjny nawiązuje do pałacu w Posadowie. Pałac piętrowy z II piętrem ukrytym w dachu mansardowym. Zróżnicowane cztery, okrągłe wieże w narożach, wydatne ryzality w obu dłuższych fasadach. Charakterystyczne dla neorenesansu zdwojone oprawy okien piętra. W rezydencji gościli m.in.: malarz Wojciech Kossak, pisarka Magdalena Samozwaniec, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, a także marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wokół pałacu rekonstruowany park w stylu francuskim.

W okresie powojennym mieścił się tutaj Zespół Szkół Rolniczych im. Jadwigi Dziubińskiej, dzisiaj to wytworna restauracja oraz hotel. Pałac stanowi wzór jak powinno się remontować tego typu obiekty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA