Atrakcje Wielkopolski
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Tarnowo Pałuckie

Booking.com

Tarnowo Pałuckie to wieś położona w powiecie wągrowieckim, około 5 kilometrów na północny-wschód od Wągrowca. Jest znana przede wszystkim z prawdopodobnie najstarszego drewnianego kościoła w Polsce.

Kościół

XIV-wieczny drewniany kościół pw. św. Mikołaja uważany jest za najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Jak wykazały badania dendrochronologiczne drzewa z których powstał kościół zostały ścięte ok. 1373 roku. Ze względu na swoje walory historyczne i artystyczne świątynia została już w 1933 roku wpisana na listę obiektów zabytkowych. Niemal cała powierzchnia ścian i stropów pokryta jest wspaniałą renesansową polichromią, powstałą prawdopodobnie w latach 30. XVII wieku. Malowidła na południowej ścianie składają się na opowieść o życiu i osiągnięciach patrona kościoła, św. Mikołaja, podczas gdy te na północnej poświęcone są św. Małgorzacie. Ciekawe jest tu zwłaszcza wyobrażenie świętej dziewicy o wschodnich rysach twarzy. Bogate wyposażenie kościoła pochodzi z XVI / XVIII wieku, między innymi późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku, rzeźba późnogotycka „Rodzina Marii” z XVI wieku, krucyfiks ludowy na belce tęczowej z XVIII wieku. Kościół jest zwykle zamknięty (za wyjątkiem nabożeństw), ale zwiedzanie można zorganizować za pośrednictwem Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA