atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  legendy wielkopolskie,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Trzebosz

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Bojanowo. Jest to miejscowość położona na pograniczu Śląska i Wielkopolski. Informacje o lokacji Trzebosza przez Konrada III Oleśnickiego pojawiają się w XV wieku. Pierwszymi znanymi nam właścicielami tych terenów są Wrobelwitzowie. W 1531 roku wieś od Kacpra Wrobelwitza zakupił Andrzej Bojanowski. Pod koniec tegoż stulecia Trzebosz znów przechodzi pod zarząd śląskich właścicieli, tym razem von Stoschów, którzy mieszkają tutaj aż do XVIII wieku. Kolejne rodziny pojawiające się w kronikach to von Bothmer, Konigsdorff czy Schullenburg. Według miejscowej legendy Johann von dem Schullenberg, dowódca wojsk Augusta II Sasa, miał tutaj ukryć skarb zdobyty w bitwie stoczonej pod Pońcem z wojskami króla szwedzkiego Karola XII. Skarbu ponoć nigdy nie znaleziono. Potomkowie Schullenbergów, von Finckensteinowie, ustanowili tutaj ordynację, która pozostawała w rękach rodziny do lat dwudziestych XX wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włości nabył w 1923 roku hrabia Zygmunt Maria Czarnecki. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był syn Stanisławy z Lipskich i Józefa Czarneckiego hrabia Stefan Czarnecki.

Pałac

Barokowa rezydencja wzniesiona w 1712 roku dla Juliusza Augusta von Bothmera. Być może przy jego wznoszeniu wykorzystano mury istniejącej tu wcześniej budowli. Rozbudowa obiektu, nadająca obecny kształt litery „L”, miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku dla Karola von Konigsdorffa. Pałac zyskał wówczas nowy wystrój wnętrz a w skrzydle, będącej wyznania katolickiego Lauretty von Konigsdorff, urządzono kaplicę. Wnętrza pałacu były wielokrotnie przebudowywane. Za czasów Konigsdorffów rezydencja była wykorzystywana jako pałacyk myśliwski. Pozostałością po tych czasach jest zachowana sala myśliwska ze stropem ozdobionym motywami zaczerpniętymi z polowań. Do tradycji tej nawiązuje także stojący przed pałacem posąg jelenia, który upamiętnia tragiczną śmierć Ferdynada von Konigsdorffa, która miała miejsce na polowaniu w 1822 roku. Jest to późniejsza kopia rzeźby z brązu.

Posąg jelenia w Trzeboszu

Obecnie istniejący budynek to dwukondygnacyjna, okazała rezydencja składająca się jakby z dwóch części. Spore skrzydło główne w swej fasadzie posiada pozorny ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem. Skrzydło boczne, skromniejsze w wyrazie, ustawione jest prostopadle do korpusu. Jego narożniki opinają potrójne pilastry.

Pałac w Trzeboszu

Od 1945 roku majątek stał się własnością Skarbu Państwa, a pałac był użytkowany jako mieszkania komunalne, doprowadzając zabytek do progu ruiny. Później było niewiele lepiej, w 1992 roku budynek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu. W 2008 roku rezydencję nabył inwestor, który po remoncie zamienił ją na ośrodek szkoleniowo-konferencyjny. Ponoć można go wynająć na różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia.

Kościół

Wczesnobarokowa, pierwotnie ewangelicka świątynia powstała w 1606 roku z fundacji Ewy Marianny i Melchiora von Stoschów. Tablica wraz z herbem małżonków widnieje nad wejściem do kościoła. Jest to jednonawowy, murowany obiekt wzniesiony na kamiennej podmurówce. Cechą charakterystyczną kościoła jest murowana kwadratowa wieża, która w górnej częściej wykonana jest z drewna.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA