Dwór w Tuliszkowie
dwór,  kościół murowany,  Miasto,  park krajobrazowy,  Powiat turecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Tuliszków

Booking.com

Miasteczko położone w powiecie tureckim, ok. 17 km. od Turku. Nazwa miejscowości wywodzi się ponoć od obfitości lisów- „tu lis chowa„. Lis znajduje się też w herbie miasta. Najstarsza wzmianka w źródłach pisanych pojawia się w 1362 roku, kiedy to Tuliszków należał do rodu Zarembów, chociaż trzeba zaznaczyć, że tutejsza parafia ponoć była wzmiankowana już w XII wieku. Za czasów Zarembów, w 1458 roku, nadano miejscowości prawa miejskie. Kolejni właściciele to znana rodzina Opalińskich, która sprawnie zarządzała ośrodkiem tworząc liczne warsztaty rzemieślnicze. Od XVII wieku właścicielami miasta byli Konarzewscy, a następnie Mycielscy. W XVIII wieku Tuliszków należał do rodu Zamojskich. Po drugim rozbiorze Polski ośrodek, liczący wówczas 365 mieszkańców i 83 domy, przeszedł pod władanie pruskie. Od 1807 Tuliszków leżał w granicach Księstwa Warszawskiego, zaś po kongresie wiedeńskim na terenie Królestwa Polskiego. W 1870 roku w wyniku reperkusji miasto zostało pozbawione przez władze rosyjskie praw miejskich, a na domiar złego w 1881 roku zostało dotkliwie spustoszone przez pożar. Prawa miejskie zostały przywrócone w 1919 roku.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Tuliszkowie i okolicach!

Dwór

Dwór wzniesiony w 1. poł. XIX wieku przez Franciszka Mycielskiego, ówczesnego właściciela Tuliszkowa, najprawdopodobniej na miejscu wcześniejszej rezydencji szlacheckiej. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Ludomir Puławski, właściciel pobliskiego Grzymiszewa. Po II wojnie światowej mieściły się tutaj biura Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz mieszkania. Od 1992 roku stanowi siedzibę Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Wokół rozległy park w stylu angielskim. Obiekt dostępny.

Spichlerz

Cenny przykład architektury folwarcznej- spichlerz powstały około 1830 roku na miejscu dawnego dworu obronnego. Jego obronny charakter podkreśla wyspa oraz fosa. Wzniósł go, podobnie jak dwór, hrabia Franciszek Mycielski. Dawniejsza rezydencja Tuliszkowskich herbu Dryja istniała w tym miejscu już w 1460 roku. Wzmiankę o dworze znalazła się w spisanym testamencie Janusza, syna i imiennika słynnego rycerza i dyplomaty- Janusza z Tuliszkowa. Obiekt obecnie jest niestety zaniedbany i niedostępny.

Kościół

Pierwotny kościół pw. św. Wita został wzniesiony w 1450 roku z fundacji kasztelana kaliskiego Janusza z Tuliszkowa, a trzysta trzydzieści lat później gruntownie przebudowany w stylu barokowym. Kolejna rozbudowa nadająca świątyni obecny kształt miała miejsce w latach 1874-1877 oraz 1884-1886. To przy tej ostatniej inwestycji dobudowano wysoką, trzykondygnacyjną wieżę widoczną z wielu kilometrów. Lokalizacja świątyni na wzgórzu również dodaje dostojności.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA