Pałac w Uchorowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Uchorowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina. Najstarsze informacje źródłowe pojawiają się już w okresie średniowiecza- w 1388 roku. Pierwszym znanym właścicielem ziemskim był niejaki Paszko Wyskota, który na początku kolejnego stulecia procesował się z proboszczem ze Skórzewa. W 1418 roku wsią władał kanclerz poznański Mikołaj Górka, a następnie w 1503 roku Mikołaj Młyński. W kolejnych latach Uchorowo wielokrotnie zmieniało właścicieli, aż około 1760 roku przeszło w ręce Mycielskich, a następnie Garczyńskich.

Na początku XIX wieku majątek nabył właściciel pobliskiego Łukowa, oficer napoleoński Józef Goetendorf – Grabowski herbu Zbiświcz. Postać ta została wspomniana przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu. Widzieli się oni zapewne podczas wielkopolskich wojaży poety w sąsiednim Łukowie podczas pobytu u brata- Franciszka. Grabowski odznaczył się w szczególny sposób dla Mickiewiczów, sprowadzając go w 1831 roku z powrotem do domu z obozu dla internowanych. Adam Mickiewicz na pewno był mu za to wdzięczny. Niestety, problemy finansowe wymusiły sprzedaż wsi w 1845 roku rodzinie von Jagow, zresztą przy krytycznej opinii wielkopolskiego ziemiaństwa. Ci z kolei sprzedali Uchorowo rodzinie von Nathusius. W rękach niemieckich majątek pozostawał do 1918 roku, kiedy to przejął go poznański przemysłowiec Zdzisław Droste.

Pałac

Pałac powstały w latach 1840– 1870 dla rodziny von Jagow. Budynek miał wówczas formę eleganckiej willi włoskiej. Rozbudowa dokonana za czasów rodziny von Nathusius dodała rezydencji aneksy i wieżę, która bardzo przypomina basztę zamku z Gołuchowa. Kto wie na ile jest to dzieło przypadku, a na ile celowe działanie mające upodobnić trochę pałac do warownej twierdzy, co było wówczas modne. W fasadzie frontowej znajduje się piętrowy ryzalit, w tylnej zaokrąglony, także piętrowy.

Po wojnie działało tutaj Państwowe Gospodarstwo Rolne i spółka Agrofarma. Całość założenia prezentuje obecnie opłakany stan- pałacowi grozi zawalenie a park prawie zupełnie zdziczał i w niekontrolowany sposób zarósł. Jeszcze tylko wieża jakoś broni się przed zniszczeniem… Rezydencja ogrodzona i niedostępna. Wejście do parku możliwe od strony kaplicy.

Kaplica pałacowa

Tuż obok pałacu, w tym samym parku, znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, wybudowana początkowo dla von Nathusius w 1890 roku. Wówczas modlili się tutaj ewangelicy, a po 1919 roku katolicy. Za czasów Zdzisława Droste, który prowadził o nią spór z wcześniejszymi właścicielami, przymierzana do rangi kościoła parafialnego, do czego jednak nigdy nie doszło.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA