atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz

Ujście

Miasto położone w powiecie pilskim u ujścia Gwdy do Noteci. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ujście. Pierwotnie znajdował się tutaj jeden z istotniejszych punktów obronnych pogranicza wielkopolsko-pomorskiego. Pierwsze zmianki w kronikach historycznych pojawiają się już w 1108 roku za sprawą Galla Anonima. Rozwój ośrodka był związany ze szlakiem łączącym Poznań i Gniezno z miastami położonymi na północy. Dalszy postęp to powstanie targu, który wpłynął na rozwój gospodarki regionu. Ostatecznie potwierdzenie dobrej kondycji ośrodka było nadanie przez króla Władysława Jagiełłę w 1413 roku praw miejskich. To jeden z ówczesnych ważniejszych miast królewskich regionu. Po pierwszym rozbiorze Polski w 17772 roku z czasem zaczynają tutaj sprowadzać się Niemcy. W 1920 roku Ujście powróciło do państwa polskiego stając się miastem nadgranicznym. Okres międzywojenny przyniósł ze sobą stagnację.

Ujście
Stary Rynek w Ujściu

Kalwaria Ujska z kościołem

Zespół kościoła pw. św. Mikołaja to jeden z cenniejszych zabytków Ujścia. Za sprawą znajdującej się tutaj Kalwarii Ujskiej miejscowe Sanktuarium Przelania Najdroższej Krwi Pana Jezusa to jeden z ważniejszych punktów na mapie pielgrzymkowej Wielkopolski. Założenie powstało w latach 1891-1908 z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Franciszka Renkawitza, stało się wówczas ważnym puntem podtrzymania polskości w ogarniętym zaborami kraju. W dużej mierze zostało ono zniszczone przez niemieckiego okupanta po 1939 roku. Od 1998 roku trwa rekonstrukcja zniszczonych podczas wojny kaplic. Niegdyś ostatnim elementem założenia był zameczek Belle Vue, z którego roztaczał się wspaniały widok okolic Ujścia. Być może kiedyś uda się przywrócić pierwotny stan całego kompleksu?

Górująca nad innymi zabudowaniami świątynia, pięknie umiejscowiona u stóp wzgórza, została wzniesiona według projektu Oskara Siede z Berlina w latach 1905-1907 w miejscu wcześniejszych obiektów. Jest to imponująca rozmiarami budowla w typie bazylikowym. Na przedłużeniu naw bocznych po stronie północno-zachodniej znajdują się dwie kwadratowe wieże. Wyposażenie obejmuje wyposażenie z różnych okresów historycznych, w tym m. in. barokowe ołtarze boczne, ambonę oraz neobarokowy ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja.

Kościół w Ujściu
Kościół w Ujściu
Kościół w Ujściu- ołtarz główny

Ratusz

Wzniesiona przy głównej ulicy Ujścia, bez charakterystycznego dla wielu miast rynku wokół, eklektyczna budowla mieszcząca siedzibę urzędu powstała w 1903 roku. Obiekt powstał na planie trapezu, posiada przy tym bogatą dekorację architektoniczną oraz charakterystyczny trzyspadowy ceramiczny dach.

Ratusz w Ujściu
Ratusz w Ujściu

Kościół poewangelicki

To jedna z ciekawszych świątyń ewangelickich wzniesiona na terenie Wielkopolski, cenny przykład wielokulturowości regionu. Powstała ona w miejscu dawnego grodu i zamku w latach 1851-1852 z fundacji króla Fryderyka Wilhelma III, Stowarzyszenia Gustav-Adolf-Stiftung oraz osób prywatnych. To jednonanowy obiekt konstrukcji szkieletowej wzniesiony na planie prostokąta. Kompozycja ścian oparta jest na kontraście ciemnych belek i ceglanych wypełnień o czerwonej barwie. Nad całością dominuje wysoka, czterokondygnacyjna wieża, zwieńczona strzelistym ostrosłupowym hełmem.

Kościół poewangelicki w Ujściu

W latach 20. XX wieku przeprowadzono przebudowę obiektu. Po 1945 roku nieczynna świątynia straciła swoją pierwotną funkcję i służyła jako magazyn, co doprowadziło do dewastacji. Szczęśliwie w latach 90. XX wieku doceniono walory zabytku i przeprowadzono jego remont dla celów społecznych. Przed świątynią znajduje się pomnik… hutnika. Jest to pamiątka po hucie szkła, która powstała na początku XIX wieku. Zobaczymy tutaj postać dmuchacza, który za pomocą rurki wydmuchuje z pobranej gorącej masy szklanej naczynie.

Kościół poewangelicki w Ujściu
Kościół poewangelicki w Ujściu

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version