Pałac w Unii
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Unia

Booking.com

Wieś położona w powiecie słupeckim w gminie Strzałkowo. W źródłach występuje także pod nazwami Una, Une oraz Unya. Pierwsze informacje o Unii pojawiają się w XIV wieku i wspominają o braciach Tomisławie, Stanisławie, Mikołaju i Janie. Wieś została podzielona dwa wieki później, należała wówczas do kasztelana nakielskiego Hieronima Gostomskiego herbu Nałęcz. W XVIII wieku Unia wchodziła w skład dóbr graboszewskich należących do wojewody brzesko-kujawskiego Ludwika Dąmbskiego. Po bezpotomnej śmierci wojewody majątek przechodzi we władanie trzech braci Dąmbskich herbu Godziemba, którzy to w 1874 roku sprzedają spadek pułkownikowi wojsk polskich Andrzejowi Mielęckiemu herbu Aulok. Kolejni właściciele Unii to Pawłowscy, Wichlińscy oraz Chrzanowscy, dla których powstał istniejący do dzisiaj pałac. Wieś zajmowała wówczas 50 ha, a zamieszkiwały ją 24 osoby. Część dworską zamieszkiwało natomiast 129 mieszkańców. Rodzina ta gospodarzyła w Unii do 1939 roku. Jednym z potomków tego rodu jest były Marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski (1923–2012).

Pałac

Pałac w Unii powstał w 1914 roku dla rodziny Chrzanowskich. Projektantem rezydencji był Kazimierz Ruciński (autor m.in. pałacu w Górznie oraz dworu w Czekanowie). Obiekt założony jest na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny i nakryty płaskim dachem. Ściany pałacu szerokimi arkadami otwierają się na wiodący do budynku podjazd. Ryzalit wieńczy łukowaty szczyt w którym umieszczono kartusz z herbem inwestora „Nowina”. Narożniki elewacji ogrodowej zaakcentowane są ośmiobocznymi wieżyczkami nakrytymi neobarokowymi hełmami. Zabytek, chociaż niedawno zabezpieczony niemałymi środkami jako trwała ruina, stoi pusty od lat 80. XX wieku. Podobno po opuszczeniu go przez mieszkańców powstał projekt renowacji rezydencji z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacji dla górników. Projektu jednak nigdy nie dokończono ze względu na transformacją ustrojową. Obecnie zaniedbany obiekt należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Wokół roztacza się równie zaniedbany, ale dostępny park krajobrazowy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA