Muzeum Przyrodniczo- Łowieckie w Uzarzewie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Uzarzewo

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Swarzędz. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w źródłach od 1306 roku i dotyczą przekazania dziesięciny z Uzarzewa kościołowi św. Małgorzaty na Śródce. Pierwotnie była to wieś szlachecka, gdzie do XV wieku gospodarowali Zarembowie, następnie Iwińscy, w XVII wieku Mielżyńscy, w kolejnym stuleciu Napruszewscy, Działańscy i Kurcewscy. W połowie XIX wieku właścicielami Uzarzewa byli Lipscy i Żychlińscy, którzy mieszkali tutaj do II wojny światowej. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Pałac- muzeum

Neorenesansowy pałac wzniesiony dla rodziny Żychlińskich w latach 1860-1865 projektu Stanisława Hebanowskiego. Piętrowa rezydencja zbudowana jest na planie prostokąta. Jej fasadę zdobi szeroki, schodkowy ryzalit mieszczący wejście główne. Centralną część ryzalitu wyróżniają półkoliście zamknięte otwory drzwiowe i okienne oraz zwieńczenie w postaci prostej attyki. Skrzydła boczne i trzykondygnacyjna wieża zostały dobudowane w późniejszym okresie. Wokół roztacza się park krajobrazowy zaprojektowany przez Augustyna Denizota. Ten znany i zasłużony ogrodnik został sprowadzony do Polski przez hrabiego Węsierskiego z Francji. Projektował także rozległy ogród w Turwi.

Na terenie zabytkowego kompleksu, w tym w pałacu, znajduje się ciekawie urządzone Muzeum Przyrodniczo- Łowieckie powstałe w 1977 roku. W pomieszczeniach dawnej rezydencji Żychlińskich znajduje się ekspozycja poświęcona historii łowiectwa od prehistorii do XX wieku. Wyeksponowano tutaj narzędzia, jakimi posługiwali się pierwsi łowcy, ukazane są również dawne techniki myśliwskie oraz broń, akcesoria i trofea. W budynku dawnej stajni-wozowni przedstawiono środowiska zwierząt łownych z gatunkami charakterystycznymi dla Wielkopolski oraz wystawę dla dzieci pt. „Zwierzęta w czterech porach roku”. W 2004 roku przedsiębiorca i myśliwy Adam Smorawiński podarował swoją kolekcję trofeów egzotycznych z 4 kontynentów, a do celów jej ekspozycji ufundował nowy pawilon. W 2010 roku rozbudował go na potrzeby powiększających się zbiorów, a także na kolekcję stu preparatów papug, którą zakupił dla muzeum.

Placówkę odwiedziłem zupełnie przypadkiem będąc na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, mogę więc z całą pewnością polecić to miejsce dla wszystkich osób bez względu na wiek zainteresowanych tematyką łowiectwa czy też przyrody. Cieszy także dobre wykorzystanie pałacu, a jak powszechnie wiadomo kultura łowiecka była bardzo głęboko zakorzeniona w tradycji szlacheckiej i arystokratycznej. Strona internetowa muzeum.

Kościół

Kościół pw. św. Michała Archanioła z 1749 roku to jeden z ciekawszych przykładów osiemnastowiecznego budownictwa szkieletowego w Wielkopolsce. We wnętrzu zachowało się wyposażenie z epoki- w tym ołtarze. Początki parafi sięgają dawniejszych czasów, bo aż XIII wieku. W XVII-wiecznych aktach wizytacyjnych stan świątyni określano jako przyzwoity, lecz następne kontrole wykazały konieczność gruntownego remontu. Zamiast tego zbudowano nową świątynię fundacji dziedzica Felicjana Napruszewskiego. W 1869 roku do kościoła dobudowano drewnianą wieżę fundacji Antoniny Lipskiej, a w 1900 roku murowaną zakrystię oraz neobarokową kaplicę grobową Żychlińskich. Kompozycja elewacji oparta jest na kontraście ciemnych drewnianych belek konstrukcji i jasnych, tynkowanych wypełnień.

Obok świątyni opuszczona późnoklasycystyczna plebania z połowy XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version