atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Wągrowiec

Booking.com

Wągrowiec to miasto w Wielkopolsce położone ok. 60 km. na północny wschód od Poznania, siedziba powiatu wągrowieckiego. Jego początki związane są z osadą na wyspie między rzekami Wełny i Nielby. W 1319 roku osada została kupiona przez zakon cystersów, co przyczyniło się do jej rozwoju, a w późniejszym okresie nastąpiło przekształcenie w miasto. Prawa miejskie zostały nadane prawdopodobnie w 1381 roku, a prawa magdeburskie niecałe 50 lat później przez króla Władysława Jagiełłę. Od połowy XVII wieku rozpoczynają się czarne karty historii miasta, poprzez wojny, liczne pożary i epidemie traci na znaczeniu i stopniowo upadał. Miasto jest malowniczo położone nad 3 jeziorami, w związku z tym osoby pragnące odpoczynku i pięknych widoków nie powinny się zawieść. Wartą uwagi jest także bifurkacja, czyli skrzyżowanie rzek pod kątem prostym. Rzadko spotykaną ciekawostką jest grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy – znajduje się on we wsi Łaziska, graniczącej z Wągrowcem.

Kościół farny

Pierwszy kościół ufundowali prawdopodobnie cystersi z Łekna w XIV wieku. Obecna świątynia została wzniesiona w stylu późnogotyckim w XVI wieku. Konsekracja miała miejsce w 1575 roku. Najstarszy ołtarz późnorenesansowy pochodzi z XVI wieku.

Klasztor

 Dawne opactwo cystersów, obecnie paulinów. Na budowę wybrano zachodnią część wyspy Prostyni chronionej wodami Wełny i Nielby. Przy klasztorze wzniesiono dom opacki, dormitorium i bibliotekę. Z inicjatywy opata Dzierżanowskiego w 1557 utworzono tak zwaną wyższą szkołę dla chłopców wywodzących się z miejscowej szlachty. Okres działalności Dzierżanowskiego oraz dwóch jego następców był dla klasztoru i miasta okresem prawdziwego rozkwitu. W 1747 roku w wyniku pożaru obiekt został prawie całkowicie zniszczony. Odbudowano go w II połowie XVIII wieku,njednak w 1836 roku nastąpiła kasata klasztoru. Urządzono tutaj sąd i więzienie, a świątynię zamieniono na kościół parafialny.

Piramida w Łaziskach

Grobowiec rotmistrza Franciszka Jerzego Łakińskiego wzniesiony z kamieni ciosowych w kształcie piramidy o wysokości ponad 6 metrów. Niedaleko stoi także kolumna o barokowych kształtach, pod którą według tradycji pochowano konia rotmistrza. Teren wokół piramidy obsadzono sosnami, o których Łakiński miał powiedzieć, że kiedy drzewa przerosną piramidę, wtedy Polska odzyska niepodległość. Jak się później okazało, były to prorocze słowa, które się sprawdziły po zakończeniu I wojny światowej.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA