Pałac w Wargowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wargowo

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Pierwsze informacje historyczne potwierdzające dziesięcinę nałożoną dla joannitów pojawiają się w 1218 roku. Pod koniec XIV wieku dowiadujemy się o istnieniu Dziersława i Mikołaja z Wargowa herbu Nałęcz. Pierwsze informacje o drewnianym dworze w Wargowie należącym do niejakiego Gronowskiego pojawiają się w połowie XVIII wieku.

Pocztówka z Wargowa z początku XX wieku
Pocztówka z Wargowa z początku XX wieku

Wieś należała od 1883 roku do hrabiostwa Teodora i Franciszki z Niemojewskich Żółtowskich, których potomkowie gospodarowali tutaj aż do 1939 roku. W 1898 roku wsią zarządzał syn Teodora- Stanisław. Był to wielce zasłużony dla regionu ród, wśród których było sporo uczestników Powstania Wielkopolskiego, wojny bolszewickiej oraz II wojny światowej. Schorowany Stanisław Żółtowski zmarł z wycieńczenia podczas ucieczki z majątku w 1939 roku. Syn Henryk wraz z żoną Różą z Kosickich i dziećmi ewakuował się na Litwę, lecz po jej zajęciu przez Rosjan został wywieziony z całą rodziną na wschód. Za namawianie rodaków, aby wstępowali do armii generała Andersa został uwięziony i zaginął gdzieś w Rosji. Rodzinie udało się jednak wyjechać najpierw do Libanu i Jerozolimy, a następnie do Anglii. W 1994 Żółtowscy wracają do Polski, aby odrestaurować rodzinny pałac, w którym obecnie mieszkają. Drugi z synów Stanisława- Stefan walczył w 1939 roku w szeregach Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. W stopniu porucznika dostał się do niewoli sowieckiej i zginął w Katyniu. Trzeci syn Józef Adolf Żółtowski zmarł w Londynie w 1991 roku.

Pałac

Neobarokowy pałac zbudowany w 1889 roku dla rodziny Żółtowskich. Składa się z części piętrowej oraz parterowej, pomiędzy którymi umieszczona jest kwadratowa wieża. Jej pierwszą kondygnacje zajmuje uroczy ganek, a nad nim balkon w formie muszli. Całość wieńczy kopuła, przysadzista u podstawy i zwężająca się ku górze, co nadaje jej kształt zbliżony do dzwonu. Pałac był modernizowany w latach 20. XX wieku przez Stefana Żółtowskiego.

Pałac w Wargowie na początku XX wieku
Pałac w Wargowie na początku XX wieku

Rezydencja będąca po wojnie pod zarządem PGRu popadła w ruinę, lecz szczęśliwie w latach 90. XX wieku powróciła we władanie prawowitych spadkobierców. Do dzisiaj trwa remont posiadłości. Obiekt jest niedostępny do zwiedzania, lecz widać go dobrze z ogólnodostępnego placu.

Za Żółtowskich we wsi powstają także zabudowania gospodarcze i mieszkalne, ochronka oraz szkoła.

Dom Kultury

Wiejski Dom kultury zlokalizowany w dawnej ochronce i sali zabaw dla pracowników folwarcznych z 1905 roku. Obiekt przeszedł niedawno remont i prezentuje bardzo dobry stan techniczny.


Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA