Pałac w Wargowie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wargowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Oborniki. Pierwsze informacje historyczne potwierdzające dziesięcinę nałożoną dla joannitów pojawiają się w 1218 roku. Pod koniec XIV wieku dowiadujemy się o istnieniu Dziersława i Mikołaja z Wargowa herbu Nałęcz. Pierwsze informacje o drewnianym dworze w Wargowie należącym do niejakiego Gronowskiego pojawiają się w połowie XVIII wieku.

Pocztówka z Wargowa z początku XX wieku
Pocztówka z Wargowa z początku XX wieku

Wieś należała od 1883 roku do hrabiostwa Teodora i Franciszki z Niemojewskich Żółtowskich, których potomkowie gospodarowali tutaj aż do 1939 roku. W 1898 roku wsią zarządzał syn Teodora- Stanisław. Był to wielce zasłużony dla regionu ród, wśród których było sporo uczestników Powstania Wielkopolskiego, wojny bolszewickiej oraz II wojny światowej. Schorowany Stanisław Żółtowski zmarł z wycieńczenia podczas ucieczki z majątku w 1939 roku. Syn Henryk wraz z żoną Różą z Kosickich i dziećmi ewakuował się na Litwę, lecz po jej zajęciu przez Rosjan został wywieziony z całą rodziną na wschód. Za namawianie rodaków, aby wstępowali do armii generała Andersa został uwięziony i zaginął gdzieś w Rosji. Rodzinie udało się jednak wyjechać najpierw do Libanu i Jerozolimy, a następnie do Anglii. W 1994 Żółtowscy wracają do Polski, aby odrestaurować rodzinny pałac, w którym obecnie mieszkają. Drugi z synów Stanisława- Stefan walczył w 1939 roku w szeregach Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. W stopniu porucznika dostał się do niewoli sowieckiej i zginął w Katyniu. Trzeci syn Józef Adolf Żółtowski zmarł w Londynie w 1991 roku.

Pałac

Neobarokowy pałac zbudowany w 1889 roku dla rodziny Żółtowskich. Składa się z części piętrowej oraz parterowej, pomiędzy którymi umieszczona jest kwadratowa wieża. Jej pierwszą kondygnacje zajmuje uroczy ganek, a nad nim balkon w formie muszli. Całość wieńczy kopuła, przysadzista u podstawy i zwężająca się ku górze, co nadaje jej kształt zbliżony do dzwonu. Pałac był modernizowany w latach 20. XX wieku przez Stefana Żółtowskiego.

Pałac w Wargowie na początku XX wieku
Pałac w Wargowie na początku XX wieku

Rezydencja będąca po wojnie pod zarządem PGRu popadła w ruinę, lecz szczęśliwie w latach 90. XX wieku powróciła we władanie prawowitych spadkobierców. Do dzisiaj trwa remont posiadłości. Obiekt jest niedostępny do zwiedzania, lecz widać go dobrze z ogólnodostępnego placu.

Za Żółtowskich we wsi powstają także zabudowania gospodarcze i mieszkalne, ochronka oraz szkoła.

Dom Kultury

Wiejski Dom kultury zlokalizowany w dawnej ochronce i sali zabaw dla pracowników folwarcznych z 1905 roku. Obiekt przeszedł niedawno remont i prezentuje bardzo dobry stan techniczny.


Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA