dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kaliski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Warszówka

Niewielka wieś w gminie Blizanów, powiat kaliski. Sąsiaduje od południa z Kaliszem. Liczy około 270 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1335 roku. W 1357 roku wymieniana w posiadłościach arcybiskupów gnieźnieńskich. Na początku XVI wieku dziesięcinę z folwarku dawano plebanowi w Pamięcinie. Właścicielami Warszówki na przestrzeni wieków były takie rody jak Skarszewscy, Pięcnowscy, Lipscy, Potoccy, Łukomscy, Szczanieccy czy Wyganowscy. Samodzielnym właścicielem wsi w 1860 roku został Zygmunt Albin, który władał nią aż do swojej śmierci w 1903 roku. Po nim dobra przejął Wojciech Wyganowski, a następnie jego syn Stanisław. Stanisław Wyganowski był ostatnim przedwojennym właścicielem Warszówki.

Dwór

Dwór wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku dla Wojciecha Wyganowskiego. W następnych latach rozbudowany. Rezydencja jest usytuowana w północnej części parku krajobrazowego, zwrócona w stronę doliny Prosny. Obiekt dostępny z zewnątrz, niedawno przeszedł remont dachu. (Stan na wrzesień 2009)

Dwór w Warszówce

Źródło:S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Kaliski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version