Kościół w Wąsoczu
kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Wąsocze

Booking.com

Wieś położona w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Mikorzyńskim. Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj parafii pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. W 1480 roku dziedzicem wsi był Andrzej de Wąsosze, podsędek kaliski generalny. Właściciele wsi na początku XVI wieku nazwali się Wąsowskimi. Oprócz nich udziały mieli także Królikowscy, Piotrowscy, Wyszakowscy i Golczewscy. W 1761 roku dziedzicem Wąsocza był podczaszy bydgoski Marcin Mierzejewski. Z żona Anną z Bądkowskich mieli córkę Magdalenę, zamężną dwukrotnie, za kasztelana kowalskiego Antoniego Kretkowskiego h. Dołęga oraz za Michała Mierzyńskiego- to ich potomkowie mieszkali tutaj przez kolejne dziesięciolecia. W 1885 roku na miejscowość składała się wieś i dobra w gminie Piotrkowice. Było tu 16 domów zamieszkałych aż przez 342 mieszkańców. We wsi funkcjonowała gorzelnia, młyn parowy, wiatrak, cegielnia i kopalnia torfu. W rękach rodziny Mierzyńskich dobra zostały aż do wybuchu II wojny światowej.

Kościół

Murowana świątynia fundacji rodziny Brudzyńskich pw. Wszystkich Świętych wzniesiona w 1602 roku na miejscu wcześniejszego obiektu. Poświęcenia kościoła dokonał biskup gnieźnieński Jan Gniazdowski. Niestety, obiekt w 1849 roku uległ spaleniu z wyjątkiem prezbiterium. Z czasem przystąpiono do jego obudowy, w 1863 roku wzniesiono nawę, z czasem powiększoną o jedno przęsło. Następnie dobudowano wieżę oraz kaplicę Matki Bożej. W gruncie rzeczy w większości jest to więc obiekt, który uzyskał ostateczny kształt w XIX wieku. Wnętrze świątyni posiada skromne wyposażenie przeważnie z tegoż stulecia wieku. Na ścianach polichromie z lat 90. XX wieku.

Źródła wspominają o znajdującym się tutaj w 1885 roku obrazie świętej Barbary z XVII wieku, przeniesionym tutaj ze stojącego na przeciwległym brzegu jeziora rozebranego kościoła św. Barbary należącego do klasztoru bernardynów w Kazimierzu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA