Pałac- zamek w Wąsowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Wąsowo

Wieś położona w powiecie nowotomyskim w gminie Kuślin. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w XIII wieku jako własność parafii w Wytomyślu, a później także benedyktyńskiego klasztoru w Lubinie. Z czasem miejscowość przechodzi we władanie prywatne. W rękach potomków rodziny Niegolewskich pozostaje przez wiele dziesięcioleci. W 1715 roku Wąsowem władał kasztelan biechowski Stanisław Zakrzewski, a po nim generał wielkopolski Kazimierz Raczyński. Po zasłużonym generale dobra zakupił starosta średzki Sylwester Sczaniecki. Na skutek niewłaściwie prowadzonej gospodarki zadłużone majątki Sczanieckich takie jak Brody, Chraplewo i Zębowo zostały w połowie XIX wieku sprzedane Niemcom. Wąsowo na przymusowej licytacji w 1861 roku zakupiła rodzina Frank, a po kolejnych siedmiu latach zainwestował tutaj kupiec berliński Richard Hardt żonaty z Elisą z Schemmannów.

W 1887 roku ze swoich dóbr Hardtowie utworzyli majorat, a rok później Richard uzyskał nobilitację i dziedziczne „von” przed nazwiskiem. Po dziesięciu latach, po śmierci ojca, dobra przejął syn Fryderyk Wilhelm, który także sporo inwestował w Wąsowie. Po powstaniu wielkopolskim dobra znalazły się w granicach odrodzonej Polski. Na mocy przepisów o reformie rolnej próbowano przymusowego wykupu majątku z rąk niemieckich, lecz wówczas nie znalazł się żaden nabywca, który byłby wstanie przejąć bogaty oraz rentowny biznes. Hardtowie mieszkali tutaj więc aż do 1945 roku, kiedy zostali wypędzeni przez Armię Czerwoną. Najstarszy syn Richard von Hardt umarł w Wąsowie podczas przemarszu wojsk sowieckich- ponoć ranny popełnił samobójstwo w swoim apartamencie.

Zespół pałacowy

Zabudowa zespołu pałacowego prezentuje bardzo dobrą architekturę, autentyczność oraz oryginalny, historyczny układ, na który wpływ miały setki lat prowadzonej tutaj działalności. W Wąsowie zobaczymy co ciekawe aż dwa pałace. Starszy z nich, wzniesiony w latach 1781– 1786 w stylu barokowo-klasycystycznym, powstał jako siedziba rodowa Sczanieckich. O świetności dawnych właścicieli przypomina dziś trójkątny fronton z herbami rodowymi tejże rodziny. Dwukondygnacyjny obiekt zbudowany jest na rzucie prostokąta z trzema płaskimi ryzalitami. Z czasem okazały dom zaczął pełnić rolę oficyny.

Dawny pałac Sczanieckich w Wąsowie
Dawny pałac Sczanieckich w Wąsowie
Dawny pałac Sczanieckich w Wąsowie

Nowy neogotycki pałac- zamek według projektu berlińskiego architekta Gustawa Erdmanna powstał w latach 1870-72 dla Richarda Hardta. Była to niezwykle okazała budowla nawiązująca stylem do zamków z tej epoki. Na krótko przed 1900 rokiem na wieść o planowanej wizycie cesarza Wilhelma II ówczesny gospodarz rozbudował rezydencję o kolejne skrzydło i okazałe wejście. Do dzisiaj uwagę zwraca ośmioboczna wieża widokowa, jedna z najciekawszych tego typu konstrukcji regionu. Elewacje wykonano z wypalonej ciemnoczerwonej cegły klinkierowej uzupełnianej detalami z piaskowca. Wnętrza reprezentacyjnego parteru rozłożone zostały symetrycznie wokół wielkiego hallu, z którego na piętro pałacu prowadzi niezwykle okazała dwubiegunowa klatka schodowa.

Od 1995 roku pałac szczęśliwie znajduje się w rękach prywatnych i prezentuje znakomity stan techniczny. Został ogromnym nakładem sił oraz środków finansowych pieczołowicie odrestaurowany i zamieniony na centrum hotelowo-restauracyjne. Pomimo niszczycielskiego pożaru z 2011 roku, po obudowie, nadal przyjmuje w swoich progach gości.

Kaplica pw. Wniebowstąpienia Pańskiego
Kaplica pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

Pomiędzy rezydencjami znajduje się klasycystyczna kaplica pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z końca XVIII wieku o formie rotundy nakrytej półkolistą kopułą. Obecnie odbywają się tutaj okazjonalne śluby.

Ogromny park krajobrazowy w Wąsowie

Rezydencje otacza ogromny, należący do największych na terenie Wielkopolski, park krajobrazowy o powierzchni aż 50 ha. W układzie wyróżniają się dwa stawy we wschodniej części parku. Od północy natomiast założenie naturalnie przechodzi w las. Do zespołu zalicza się także liczne budynki folwarczne z XIX oraz XX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version