Kościół w Węgierkach
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Węgierki

Booking.com

Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Września. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku. Kolejne zapiski dotyczą rozdrobnienia właścicieli ziemskich, którzy gospodarowali na tych ziemiach- pojawiają się takie nazwiska jak Przyborowscy, Węgierscy, Wydzierzewscy, Skąpscy, Bardzcy i Bartochowscy. Od XVIII wieku właścicielem majątku była rodzina Róźnowskich. Od 1881 roku dobra należały do Niemca Emanuela Genge, którzy pięć lat później sprzedał całość pruskiej Komisji Kolonizacyjnej. Od tego czasu sprowadzano tutaj niemieckich kolonistów. W tym samym okresie powstała miejscowa parafia ewangelicka wydzielona ze zboru pobliskiej Wrześni.

Dwór

Skromny dwór z elementami neoklasycyzmu wybudowany w 1890 roku. Po wojnie znajdowała się tutaj szkoła oraz biblioteka, obecnie pełni funkcję mieszkalną. Obiekt niedostępny.

Kościół

Świątynia poewangelicka wraz z pastorówką powstała w latach 1904-1907. Po II wojnie światowej obiekt służy jako kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. To bardzo ciekawy pod względem historycznym oraz architektonicznym obiekt, świadek wielokulturowego dziedzictwa Wielkopolski. Świątynia składa się z prostokątnej nawy i węższego, prosto zamkniętego prezbiterium. Nad całością dominuje wysoka wieża na poziomie piętra połączona z z dawną pastorówką.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA