Węgierskie- pałac
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Węgierskie

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1371 roku. Dzieje wcześniejsze mają być ponoć związane z osadnictwem Węgierskim, a dokładniej z węgierskimi jeńcami wojennymi. Miejscowość należała m.in. do Węgierskich, Malczewskich oraz Bronikowskich. W 1890 roku Węgierskie przejął Bank Kredytowy w Szczecinie, a następnie wieś kupiła rodzina Ziołeckich herbu Pobóg gospodarząc tutaj aż do II wojny światowej. Grobowiec tej rodziny znajduje się na cmentarzu w pobliskim Czerlejnie.

Pałac

Pałac we wsi Węgierskie powstał na początku XX wieku z przekształcenia wcześniej istniejącego w tym miejscu dworu. Architektem był słynny Roger Sławski a inwestycję zrealizował Bolesław Ziołecki. Tak się składa, że architekt był spokrewniony z Ziołeckimi, więc na pewno zależało mu na udanej realizacji. I tak też w rzeczywistości było. Budynek posiada cechy neorenesansowe, a jego charakterystycznym elementem jest imponujący portyk. Jest on nietypowy za sprawą ażurowej, filarowo-kolumnowej konstrukcji. Obiekt wydaje się być zamieszkany i niedostępy, jednak park na ten moment pozostaje otwarty.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version