Kościół w Węglewie
kościół drewniany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Węglewo

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Pobiedziska. Pierwsze informacje o Węglewie pojawiają się na początku XII wieku, zaliczając miejscowość do kasztelani należącej do Ostrowa Lednickiego. Lokacja miejscowości na prawie średzkim zostaje potwierdzona w 1266 roku. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1818 roku wzniesiony na miejscu poprzedniego, który istniał już w XIII wieku. Fundatorami obiektu byli parafianie oraz „Skarb Królewski”. Obiekt wzniesiony w konstrukcji sumikowo-łątkowej z prostokątną nawą i węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. We wnętrzu kopia obrazu Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych- Pani z Wyspy. Jest to barokowa kopia wcześniejszego obrazu, który jak głosi miejscowa tradycja został tutaj sprowadzony z lednickiej kaplicy Bolesława Chrobrego. Najstarszym zabytkiem we wnętrzu jest gotycki krucyfiks z XIV wieku. Generalny remont świątyni miał miejsce w latach 90. XX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA