Kościół w Węglewie
kościół drewniany,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wieś

Węglewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Pobiedziska. Pierwsze informacje o Węglewie pojawiają się na początku XII wieku, zaliczając miejscowość do kasztelani należącej do Ostrowa Lednickiego. Lokacja miejscowości na prawie średzkim zostaje potwierdzona w 1266 roku. Miejscowość znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1818 roku wzniesiony na miejscu poprzedniego, który istniał już w XIII wieku. Fundatorami obiektu byli parafianie oraz „Skarb Królewski”. Obiekt wzniesiony w konstrukcji sumikowo-łątkowej z prostokątną nawą i węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. We wnętrzu kopia obrazu Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych- Pani z Wyspy. Jest to barokowa kopia wcześniejszego obrazu, który jak głosi miejscowa tradycja został tutaj sprowadzony z lednickiej kaplicy Bolesława Chrobrego. Najstarszym zabytkiem we wnętrzu jest gotycki krucyfiks z XIV wieku. Generalny remont świątyni miał miejsce w latach 90. XX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA