Dwór w Węgrach
dwór,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Węgry

Niewielka wieś w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Liczy około 250 mieszkańców. Miejscowość znana od XV wieku, pierwsza wzmianka pojawia się w 1411 roku. Była własnością m. in. rodziny Węgierskich, Sieroszewickich, Gorzeńskich oraz zasłużonego rodu Niemojowskich.

W połowie XVI wieku wieś była podzielona na dwie części, taki podział zaniknął dopiero na początku XX wieku za sprawą Wincentego Niemojowskiego. Od 1916 roku gospodarzył tutaj Jerzy Niemojowski z Chotowa, a po jego śmierci w 1925 roku Maria Stella z Czarneckich Niemojowska. Samodzielną dziedziczką dwa lata później została córka Maria Bożena- jako, że była niepełnoletnia jej opiekunem był Mieczysław Niemojowski.

Dwór

Dwór pochodzący z 1 połowy XIX wieku wzniesiony prawdopodobnie dla Węgierskich, użytkowany następnie przez Niemojowskich. Pod koniec XX wieku powiększony o bezstylowe przybudówki. Obiekt murowany z cegły na kamiennej podmurówce, podpiwniczony, parterowy z mieszkalnym poddaszem, które służy obecnie jako strych. Korpus główny na rzucie prostokąta, na osi znajdował się pierwotnie wgłębny ganek wsparty na drewnianych kolumienkach, obecnie słabo czytelny z uwagi na przebudowę. Obiekt zdewastowany poprzez nieumiejętnie prowadzone remonty. Obecnie zamieszkały, dawno już utracił  swój urok. Częściowo dostępny z zewnątrz. W otoczeniu dworu liczne garaże, składziki itp. Park krajobrazowy silnie przetrzebiony i niedostępny.

Stajnia.

Stajnia pochodząca z 1878 roku. Obiekt niestety już nie istnieje- został rozebrany.

Nieistniejąca już stajnia w miejscowości Węgry

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA